A-1 liga: Cibona u najvećem hrvatskom derbiju lako protiv Zadra

U najvećem derbiju hrvatske košarke Cibona je u prvom susretu četvrtfinala doigravanja A-1 lige u Draženovom domu svladala Zadar 95:81.

Danas su na rasporedu bile preostale dvije prve utakmice doigravanja A-1 muške košarkaške lige.

Večernji susret donio je najveći derbi hrvatske košarke. U Draženovom domu Cibona je ugostila Zadar i uvjerljivo slavila 95:81. Dva ponajveća hrvatska košarkaška kluba regularni dio sezone završila su tek na četvrtom odnosno petom mjestu, ali ova utakmica uvijek donosi poseban naboj. Ipak, u ovom susretu Cibona je od samog početka bila bolja momčad na parketu te stigla do uvjerljive pobjede koja je mogla biti još i veća.

Cibona je odmah na startu povela 5:0 te prednost nije ispuštala do kraja susreta, Zadrani nisu vodili niti u jednom trenutku ove utakmice. Na krilima svoje početne petorke te sjajne realizacije šuta gradili su prednost te je već nakon sedam minuta na semaforu stajalo 20:10, a na kraju prve četvrtine 22:13 za domaće. U drugom dijelu prednost je samo nastavila rasti, igrači iz početnog sastava Cibone bili su gotovo cijelo vrijeme na praketu i nemilice trpali. Do prvog vodstva od preko dvadeset poena stigli su u 17. minuti kada ih Luka Žorić odvodi na 44:23. Toliku prednost imali su i na poluvremenu, završilo je 51:30.

Do najvećeg vodstva na utakmici od +23 stigli su odmah na početku treće kada Žorić posiže nova dva poena. Ipak, u trećoj četvrtini odlučili su igrači Zadra pokazati da se i njih nešto pita pa nešto boljom igrom gotovo stižu do jednoznamenkastog zaostatka, dva puta su zaostajali po 11 razlike, ali bolje od toga nije išlo. Na kraju četvrtine na semaforu je stajalo 74:59. U četvrtoj četvrtini Cibona je opušteno održavala prednost, tek jednom su se Zadrani malo približili, četiri i pol minute prije kraja Vladović je uspio spustiti ponovno na -11, ali tu granicu nikako nisu mogli prijeći. Nakon toga Cibona opet ide i na dvadeset razlike, ali završava sa 95:81, puno ljepše nego što je potencijalno moglo biti za goste.

Kod Cibone je sjajna bila cijela petorka, a najbolji je bio Luka Žorić s 26 poena, deset skokova i četiri asistencije. Željko Šakić imao je 19 poena, devet skokova i pet asistencija, a 19 poena i pet asistencija imao je i Scottie Reynolds uz samo jedan promašen šut iz igre. Dvoznamenkasti su bili i Joksimović s 13 te Bošnjak  s deset poena dok je ostatak ekipe ubacio tek osam poena. Kod Zadrana sjajan je s klupe bio Mislav Brzoja koji je ubacio 17 poena, 15 je ubacio Ivan Marinković dok su po 12 poena imali Lovro Mazalin i Boris Barać (sedam skokova).

Cibona sada u seriji na dvije pobjede vodi 1-0. Druga utakmica igra se u nedjelju 30. travnja u Zadru.