[VIDEO] SP Kvalifikacije: Zelenortski Otoci iznenadili JAR, Nigerija, Maroko i Tunis sigurni

Nastavljene su afričke kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Rusiji i to utakmicama trećeg kola.

Tunis je pobijedio Demokratsku Republiku Kongo 2:1 i na taj način zadržao prvo mjesto skupine. Meriah je iz kaznenog udarca u 18. minuti doveo Tunis u prednost, no samo dvije minute prije kraja prvog dijela Cedric Bakambu je iskoristio katastrofalnu pogrešku domaćeg vratara i izjednačio. Ipak, Chalali je u 47. minuti nakon duge akcije poluvolejom donio pobjedu Tunisu.

Veliki derbi B skupine odigrali su Nigerija i Kamerun, a Nigerijci su pobjedom od 4:0 praktički osigurali prolaz na Svjetsko prvenstvo. U 29. minuti Ighalo je krenuo u polukontru i smireno ju realizirao za 1:0, a tri minute prije kraja prvog dijela Jon Obi Mikel je nakon kornera Mosesa povisio na 2:0. Victor Moses u 55. minuti povukao je polukontru, napravio dvostruko proigravanje i zabio za 3:0, da bi u 76. minuti Iheanacho glavom postavio konačnih 4:0.

Maroko u skupini C nije imao problema te je nakon dva remija upisao i prvu pobjedu i zasjeo na vrh skupine. Reprezentacija Malija stradala je sa čak 6:0. Već u 19. minuti Ziyech je iz kaznenog udarca zabio za 1:0, prije nego je Boutaib osam minuta kasnije povisio na 2:0. U 61. minuti Ziyech je nakon soloprodora zabio za 3:0, a Hakimi je 11 minuta kasnije nakon Ziyechovog prizemnog centaršuta povisio na 4:0. Do kraja susreta Fajr i Mahi postavili su konačnih 6:0.

U skupini D najveću senzaciju dana priredili su Zelenortski Otoci, koji su nakon preokreta s 2:1 pobijedili JAR. Gosti su u vodstvo došli već u 14. minuti nakon lijepog soloprodora Rantiea, no Roca je u 33. minuti izjednačio, da bi isti igrač pet minuta kasnije iz kaznenog udarca donio prvu pobjedu ovoj zemlji ove godine.

U konačnici, veliko iznenađenje u skupini E priredio je Kongo, koji je u Gani remizirao 1:1 i udaljio momčad Gane od Mundijala. U 18. minuti Bifouma je iskoristio pogrešku domaće obrane i prizemnim udarcem doveo goste u vodstvo, a pet minuta prije kraja Thomas je ipak uspio izjednačiti i donijeti bod Gani.

Afričke kvalifikacije za SP 2018., treće kolo:

Skupina A

Tunis 2:1 Demokratska Republika Kongo (Meriah 18. – 11m, Chalali  47. / 43. Bakambu)

Skupina B

Nigerija 4:0 Kamerun (Ighalo 29., Mikel 42., Moses 55., Iheanacho 76.)

Skupina C

Maroko 6:0 Mali (Ziyech 19. – 11m, 61., Boutaib 27., Hakimi 72., Fajr 86., Mahi 90.)