[VIDEO] SP Kvalifikacije: Kiks Tunisa, porazi Alžira, JAR-a i Obale Bjelokosti, Egipat blizu Rusije

Odigrane su i preostale utakmice četvrtog kola afričkih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, a ni nakon ovog kola ne znamo nijednu momčad koja je osigurala put u Rusiju.

Demokratska Republika Kongo u skupini A imala je veliku prednost od 2:0, no Tunis je uspio izjednačiti i osvojiti bod, završilo je 2:2. Nakon centaršuta iz slobodnog udarca Mbemba je u devetoj minuti glavom zabio za 1:0, a M’Poku je u 47. minuti nakon soloprodora povisio na 2:0. Ben Amor u 77. minuti iskoristio je prizemnu loptu i smanjio rezultat, da bi Badri samo dvije minute kasnije fantastičnim volejom postavio konačnih 2:2.

Patson Daka pogotkom u 67. minuti donio je Zambiji pobjedu na gostovanju u Alžiru od 1:0 i time odveo svoju momčad na drugo mjesto skupine B.

U skupini C Gabon je pobijedio Obalu Bjelokosti 2:1 i ostao u igri za Mundijal. U 19. minuti Lemina je dodao do Meyea, koji je zabio za vodstvo Gabona, a samo deset minuta kasnije Lemina je eurogolom s 25 metara povisio na 2:0. Do kraja susreta Cornet je samo uspio smanjiti na 2:1, no vremena za preokret nije bilo.

Južnoafrička Republika ponovno je u skupini D poražena od Zelenortskih Otoka. U 52. minuti Rodrigues je iz slobodnog udarca s 28 metara doveo goste u vodstvo, a isti igrač ponovno je eurogolom s 20 metara povisio na 2:0. Do kraja Jali je samo minutu prije kraja iz kornera uspio smanjiti na konačnih 2:1.

Burkina Faso remizirala je sa Senegalom 2:2 i zasjela na vrh ove skupine. U devetoj minuti Bertrand Traore nakon odličnog soloprodora zabio je za prednost Burkine Faso, no Sarr je u 25. minuti izjednačio. Sadio Mane u 75. minuti iz slobodnog udarca postigao je eurogol za preokret, no minutu prije kraja Ndiaye je autogolom postavio konačnih 2:2.

U posljednjoj skupini E Gana je u gostima s 5:1 deklasirala Kongo. U 23. minuti Boakye je nakon velike gužve zabio za prednost gostiju, a Partey je tri minute kasnije povisio na 2:0. Illoy-Ayyet nakon kornera u 43. minuti glavom je smanjio, no u sudačkoj nadoknadi Partey je nakon polukontre iskoristio prizemni centaršut i povisio na 3:1. Igrač Atletico Madrida do svog hat-tricka stigao je u 69. minuti, nakon katastrofalne pogreške domaće obrane, da bi konačnih 5:1 postavio Boakye pet minuta prije kraja.

U drugom susretu ove skupine Egipat je pogotkom Mohameda Salaha iz šeste minute pobijedio Ugandu 1:0 i time se vratio na vrh skupine.

Afričke kvalifikacije za SP 2018., četvrto kolo:

Skupine A

Demokratska Republika Kongo 2:2 Tunis (Mbemba 9., M’Poku 47. / 77. Ben Amor, 79. Badri)