Rijeka sačuvala obraz u časnom oproštaju od Europe

Riječani su ovogodišnji europski put okončali već na prvoj prepreci...

Rijeka ipak nije ulovila čudo u Škotskoj. Premda su nogometaši s Kantride na uzvratnu utakmicu drugog pretkola Europske lige protiv Aberdeena otputovali dignuta morala i spremni na borbu do posljednje kapi krvi, riječki (0:3) poraz na koncu se pokazao kao prevelika prepreka trasiranju puta u daljnju fazu ovosezonskog europskog ogledavanja snaga.

Matjaž Kek početnu je jedanaestoricu morao sastaviti bez ozlijeđenog Marka Leškovića, na čije je mjesto ‘uskočio’ Matej Mitrović, a slovenski je stručnjak odlučio i Balaju u napadu pridružiti Bezjaka, dvostrukog strijelca kontra Slaven Belupa u posljednjom prvenstvenom ogledu bijelih.

Hrvatski viceprvak počeo je oštro, bio bolja momčad i uglavnom diktirao ritam igre, no lopta u prvih 45 minuta nije htjela u gol. Prvi su zaprijetili Škoti, preko Hayera u 13. minuti, potom je neprecizan poslije dalekometnog udarca bio Moises, da bi nekoliko minuta kasnije isti igrač još jednom ‘upropastio’ solidnu prigodu.

Pleli su Riječani mrežu oko vrata Warda, no bez konkretnijih učinaka. U 39. minuti u odličnoj se šansi našao Bezjak, no i on je pucao pored gola. Do kraja poluvremena zabilježili smo još i neprecizan pokušaj Tomasova iz slobodnog udarca te opasnu prijetnju Nialla, dotad najbolju Aberdeenovu, no bijele je u posljednjim trenucima prvoga dijela igre ipak spasio Simon Sluga.

Drugo poluvrijeme opasnom je situacijom otvorio Aberdeen – udarac iz kuta izveo je Hayes, a nečuvan je sa sedam-osam metara, srećom pored gola, pucao Taylor. Gosti su odmah uzvratili preko Bezjaka, međutim još jednom bezopasno. U 58. minuti konačno je zato kapitalizirana terenska nadmoć; Marin Tomasov praktički je sve učinio sam – primio Kvržićevu loptu na desnoj strani, prošao nekoliko domaćih braniča te u konačnici sjajno pogodio za toliko priželjkivano vodstvo.

Potpuno se poslije toga pogotka otvorila utakmica. Šest minuta kasnije riječki navijači na stadionu Pittodrie ‘poludjeli’ su nakon što je Zoran Kvržić s otprilike trideset metara neobranjivo naciljao gornji desni kut Wardova gola, ali Škoti su se spasili samo minutu kasnije – McGinn je iskoristio ‘produženo slavlje’ bijelih i pogodio suprotni kut gola nemoćnog Sluge.

Kratko je trajala riječka nada; od 0:2 i odlične šanse za minimalno produžetke, Aberdeen se vratio i izborio egal, a precizan je u 72. minuti za konačnih 2:2 bio Hayes.

Tri zgoditka za nešto više od petnaest minuta bila su ipak ‘znanstvena fantastika’ za Kekove pulene. Čast je obranjena, Škoti nisu uspjeli pobijediti, no činjenica je kako je nastavak natjecanja u Europi izgubljen prije sedam dana na Kantridi. Riječkoj družini sada preostaje maksimalno se posvetiti domaćem prvenstvu te pokušati eventualno ugroziti Dinamov suverenitet na tronu najbolje hrvatske momčadi…