[VIDEO] SP Kvalifikacije: Pobjede Italije i Španjolske, Srbija zasjela na vrh skupine

Odigrano je peto kolo europskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju 2018. godine u skupinama D i G i nije bilo velikih iznenađenja.

Dan je u skupini D otvorio susret između Gruzije i Srbije, kojeg su gosti pobijedili nakon preokreta 3:1. Već u šestoj minuti šok za naše susjede. Katcharava je iskoristio veliku obrambenu pogrešku Kolarova, koji je predao loptu Gruzijcu, a Katcharava lagano zabio za 1:0. Ipak, u posljednjim trenutcima prvog dijela Tadić je iz kaznenog udarca izjednačio. U nastavku su Orlovi zaigrali puno bolje i došli do preokreta. Prvo je u 64. minuti Tadić lijepo proigrao Mitrovića, koji eurogolom sa 16 metara zabija za 2:1, da bi četiri minute prije kraja Tadić upisao novu asistenciju, a Gaćinović postavio konačnih 3:1.

Austrija je na Ernst Happel Stadionu ugostila Moldaviju i pobijedila s 2:0. Već u šestoj minuti Alaba je pogodio gredu, a u 43. minuti pogodak Arnautoviča opravdano je zbog zaleđa poništen. Nastavili su domaći s pritiskom, koji je konačno urodio plodom u 75. minuti. Nakon duge akcije lopta je nakon centaršuta Arnautoviča došla do Sabitzera, koji ju s(p)retno glavom šalje u mrežu za 1:0. Pobjedu je u prvoj minuti sudačke nadoknade potvrdio Martin Harnik.

U posljednjoj utakmici skupine Otočki derbi igrali su Republika Irska i Wales, a završilo je miroljubivo, 0:0.

U skupini G Italija je s 2:0 pobijedila Albaniju. Već u 12. minuti Daniele De Rossi je iz kaznenog udarca zabio za 1:0, a u 71. minuti Zappacosta je centrirao, a Immobile glavom uz pomoć stative donio pobjedu Talijanima.

Zanimljivo, zbog bacanja baklji i dimnih bombi od strane albanskih navijača, utakmica je u 59. minuti na 13 minuta bila prekinuta, a navijači su se smirili tek nakon što je kapetan Albanije preko razglasa zamolio navijače da prekinu s bakljadom. Preostaje nam za vidjeti koliku će kaznu dobiti Nogometni savez Albanije.

Španjolska je u Gijonu na El Molinonu ugostila Izrael i rutinirano sa 4:1 pobijedila Izrael. Već u šestoj minuti Furija je mogla povesti, no Thiago je pogodio gredu. Ipak, samo sedam minuta kasnije Jordi Alba je fantastičnom dubinskom loptom pronašao Silvu, koji se okreće i kroz noge Marcianu zabio za 1:0. U sudačkoj nadoknadi Vitolo je izbjegao zaleđe i kroz ruke Marciana povisio na 2:0. U nastavku smo gledali istu priču i već u 51. minuti Thiago je izveo korner, a Diego Costa glavom zabio za 3:0. Furija je tada primirila napadačke akcije i dozvolila Izraelcima počasni pogodak. Bilo je to u 76. minuti kada je Refaelov odbijenu loptu poslao u mrežu za 3:1. Ipak, točku na i stavio je Isco dvije minute prije kraja. Iago Aspas povukao je polukontru i uposlio Isca, koji hvata Marciana na krivoj nozi i postavlja konačnih 4:1.

U posljednjem susretu Makedonija je u gostima slavila protiv Lihtenštajna 3:0. U 43. minuti Trickovski je centrirao, a Nikolov poluvolejom zabio za 1:0. U nastavku je susret riješio Ilija Nestorovski. Prvo je u 68. minuti Goran Pandev centrirao, a Nestorovski glavom zabio za 2:0, a samo pet minuta kasnije postavio je konačnih 3:0.

Europske kvalifikacije za SP 2018., peto kolo:

Skupina D

Gruzija 1:3 Srbija (Katcharava 6. / 45. – 11m Tadić, 64. Mitrović, 86. Gaćinović)

Republika Irska 0:0 Wales

Austrija 2:0 Moldavija (Sabitzer 75., Harnik 90+1.)

Skupina G

Lihtenštajn 0:3 Makedonija (43. Nikolov, 68., 73. Nestorovski)

Italija 2:0 Albanija (De Rossi 12. – 11m, Immobile 71.)

Španjolska 4:1 Izrael (Silva 13., Vitolo 45+1., Costa 51., Isco 88. / 76. Refaelov)