[VIDEO] SP Hokej: Finci i Kanađani uvjerljivi, Nijemci šokirali SAD

Danas je u Kolnu i Parizu počelo 81. Svjetsko hokejaško prvenstvo, koje će trajati do 21. svibnja. Naslov prvaka brani momčad Kanade, koja je u prošlogodišnjem finalu osvojila svoj 26. naslov pobijedivši Finsku 2:0. Broncu je osvojila momčad Rusije svladavši SAD 7:3.

I upravo je Rusija u skupini A otvorila ovogodišnje natjecanje pobjedom nad Švedskom nakon izvođenja kaznenih udaraca, završilo je 2:1. Blagult je do vodstva došao u 15. minuti pogotkom Lindholma, no Ruse u igru vraća Andronov u 44. minuti. Jedini strijelac kaznenih udaraca bio je Panarin i donio Rusiji prvu pobjedu.

U drugom susretu iste skupine Njemačka je priredila veliku senzaciju i s 2:1 pobijedila SAD. Rieder je u 11. minuti doveo Nijemce u vodstvo i taj rezultat na semaforu je stajao do 52. minute kada Murphy izjednačuje. Ipak, šest minuta prije kraja Hager zabija za 2:1 i donosi veliku pobjedu Njemačkoj.

U skupini B Finska je pobijedila Bjelorusiju 3:2, a već u petoj minuti pogotcima Aha i Osale Skandinavci su vodili 2:0. Ipak, Bjeloruse Sharangovich i Kovyrshin vraćaju u egal, ali Savinainen deset minuta prije kraja donosi Finskoj pobjedu i prva tri boda.

Branitelji naslova također nisu imali problema i s 3:1 su pobijedili Češku. Već u sedmoj minuti O’Reilly je doveo Kanađane u prednost, a u 21. minuti Matheson je povisio na 2:0. Tračak nade donio je Radil u 53. minuti smanjivši na 2:1, no pet minuta prije kraja Barrie je vratio prednost Kanade na 3:1. Konačnih 4:1 postavio je Mrazek 42 sekunde prije kraja.