[VIDEO] SP Hokej na ledu: Švedska i Kanada izborili finale

Lanxess Arena u Kolnu ugostila je četiri najbolje hokejaške reprezentacije svijeta u polufinalnim susretima na Svjetskom prvenstvu i saznali smo koje dvije momčadi će se boriti za naslov.

U prvom polufinalu branitelj naslova, momčad Kanade, nakon preokreta je pobijedila Rusiju 3:2 i time ostala u mogućnosti branjenja naslova. Obje momčadi oprezno su ušle u susret, a u prvoj trećini nije bilo većih prilika, dok smo vidjeli tek jedno isključenje. Igra se u drugoj trećini zaoštrila, što je rezultiralo s tri isključenja na svakoj strani u prvih osam minuta. Zanimljivo je da je Belov dobio deset minuta isključenja, a upravo za vrijeme igranja s igračem manje Rusi su postigli dva pogotka. Kuznetsov i Gusev šokirali su Kanađane i u posljednju trećinu Rusi su ušli s lijepom prednošću od 2:0.

Međutim, Kanađani su u posljednjoj trećini krenuli na sve ili ništa što je urodilo plodom. U trećini u kojoj su u potpunosti izdominirali brojem udaraca (17-4) pogotcima Scheifelea, Mackinnona i O’Reillyja uspjeli su preokrenuti i izboriti finale. 67 sekundi prije kraja Couturier je na prazna vrata postavio konačnih 4:2.

Drugo polufinale bilo je ono skandinavsko između Švedske i Finske, a Šveđani su sa 4:1 deklasirali momčad od koje su u pripremnoj utakmici prije svega 20 dana poraženi 3:2. Već u 109. sekundi Backstrom je osvojio buli, a Edler fenomenalno uz samu stativu zabio gol i doveo Šveđane u vodstvo. Ipak, samo tri minute kasnije Kemppainen izjednačuje na 1:1. U četvrtoj minuti druge trećine vidjeli smo prvo isključenje Finaca na susretu, što je Tre Kronor samo četiri sekunde kasnije iskoristio. Nakon osvojenog bulija do paka je došao Nylander i uposlio Klingberga, koji perfektnim udarcem uz samu gredu vraća prednost Švedskoj. Imali su tada i Finci igrača više, no nisu ga iskoristili, što su Šveđani kaznili u 35. minuti. Tada su Nylander i Backstrom s igračem više napravili dvostruko proigravanje, a Nylander je nakon asistencije upisao i pogodak i nakon dvije trećine Švedska je vodila 3:1. Šest minuta prije kraja susreta Nordstrom je postavio konačnih 4:1.

Susret za treće mjesto, kao i finale na rasporedu su sutra. Rusija i Finska igrat će za broncu od 16:15 sati, dok će veliko finale između Kanade i Švedske početi u 20:45 sati.