[VIDEO] SP Kvalifikacije: Nizozemci i Portugalci uvjerljivi, Andora upisala pobjedu nakon 66 utakmica

Odigrane su utakmice europskog dijela kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji, a u susretima šestog kola u skupinama A, B i H vidjeli smo dosta iznenađenja.

U skupini A Nizozemska je očekivano s 5:0 pobijedila Luksemburg. Arjen Robben u 21. minuti je nakon prekrasne asistencije Hoedta zabio za 1:0, da bi 13 minuta kasnije Memphis Depay uposlio Sneijdera, koji s ruba kaznenog prostora povisuje na 2:0. U nastavku Wijnaldum je u 62. minuti lijepim golom zabio za 3:0, da bi Promes osam minuta kasnije iskoristio de Vrijev centaršut i povisio na 4:0. Konačnih 5:0 postavio je Janssen iz kaznenog udarca šest minuta prije kraja.

U drugoj utakmici ove skupine veliku senzaciju priredila je Bjelorusija, koja je s 2:1 pobijedila Bugarsku. Poveli su domaćini pogotkom Sivakova iz kaznenog udarca u 33. minuti, da bi Savitskiy deset minuta prije kraja pobjegao obrani i lobom s 20 metara uz pomoć grede povisio na 2:0. Počasni gol za Bugare postigao je Kostadinov u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Europski prvaci u skupini B mučili su se protiv slabašne Latvije, no Portugalu je pobjedu ipak donio Cristiano Ronaldo. Naime, u 41. minuti Jose Fonte je glavom pogodio stativ, da bi se lopta odbila na glavu Ronalda, koji dovodi Portugal u prednost. Isti igrač u 63. minuti glavom je povisio na 2:0, da bi četiri minute kasnije uposlio Silvu, koji je postavio konačnih 3:0.

U drugom susretu Andora je senzacionalno pobijedila Mađarsku s minimalnih 1:0. Jedini gol pao je u 26. minuti, nakon što je Rubio centrirao, Rebes je prekrasnim lobom glavom donio pobjedu Andori. Time je Andora prekinula niz od 66 uzastopnih poraza u službenim utakmicama.

Švicarska je bez problema pobijedila Farske Otoke 2:0. U 36. minuti Džemaili je pronašao Xhaku, koji zabija za 1:0, da bi Shaqiri u 59. minuti postavio konačnih 2:0.

Uzbuđenja nije nedostajalo ni u skupini H. Belgija je očekivano s 2:0 pobijedila Estoniju i odvojila se na prvom mjestu skupine. De Bruyne je u 31. minuti centrirao, a Mertens doveo Belgijce u vodstvo. Minutu prije odmora Dmitrijev je dobio izravni crveni karton, što su Belgijanci iskoristili i preko Chadlija četiri minute prije kraja upisali konačnu 2:0 pobjedu.

Gibraltar je izgubio od Cipra 2:1. Već u desetoj minuti Chipolina je postigao nesretni autogol, no 20 minuta kasnije Hernandez se našao sam pred golmanom i izjednačio. Pobjedu Cipranima donosi Sotiriou glavom nakon centaršuta Demetrioua tri minute prije kraja.

Skupina A

Nizozemska 5:0 Luksemburg (Robben 21., Sneijder 34., Wijnaldum 62., Promes 70., Janssen 84. – 11m)

Bjelorusija 2:1 Bugarska (Sivakov 33. – 11m, Savitskiy 80. / 90+1. Kostadinov)