[VIDEO] EP (Ž): Domaćin otvorio natjecanje senzacionalnom pobjedom nad viceprvakinjama

Na Stadion Galgenwaard u Utrechtu upravo je započelo Europsko nogometno prvenstvo za žene, koje će se do 06. kolovoza održati u Nizozemskoj. Naslov brani momčad Njemačke, koja je prije četiri godine u Švedskoj u finalu pobijedila Norvešku pogotkom Anje Mittag s minimalnih 1:0.

I upravo su domaćin Nizozemska i braniteljice srebra Norveška otvorile ovogodišnji Euro. Viceprvakinje nikako nisu mogle pronaći pravi ritam i iznenađujuće su poražene s minimalnih 1:0.

Već u 30. sekundi van Lunteren je probila desni bok i centrirala, a Hjelmseth fenomenalnom paradom zaustavila pokušaj Martens. Minutu kasnije na drugoj strani Minde je pokušala lobom prevariti domaću golmanicu, no pucala je pored gola. Martens je ponovno pucala u 14. minuti, ali ponovno je Hjelmseth bila na nivou.

Tri minute kasnije van Veenendaal je upisala prvu obranu nakon pokušaja Graham Hansen, da bi najveća nizozemska zvijezda, Vivianne Miedema, do prve prilike došla u 27. minuti, no glavom je pucala preko gola. Ista igračica i minutu kasnije nije pogodila okvir gola, a van de Donk je glavom u 31. minuti pucala ravno u Hjelmseth.

Maren Mjelde u 40. minuti iz slobodnog udarca je iznudila korner, nakon lijepe parade van Veenendaal, a nakon njega Hegerberg je pucala pored gola. Minutu prije kraja Spitse je na drugoj strani pucala ravno u Hjelmseth i na odmor se otišlo bez pogodaka.

Nastavak je otvorila Martens udarcem ravno u Hjelmseth, baš kao što je i Miedema pucala pored gola u 56. minuti. Kod domaće momčadi Martens je bila najraspoloženija, no ujedno i najnepreciznija pa je i u 65. minuti pucala pored gola. Ipak, minutu kasnije centrirala je, a igračica Liverpoola Shanice van de Sanden glavom zabila za prednost domaće momčadi.

Miedemin udarac iz 73. minute također je obranila Hjelmseth, a ista igračica pet minuta kasnije pucala je pored gola. Do kraja susreta nije bilo većih prilika i Nizozemska je ostvarila iznenađujuću, ali zasluženu pobjedu.