SP Plivanje: Zlata za Ledecky, Yanga te dvije američke štafete, svjetski rekord Sjostrom

Podijeljeni su prvi kompleti odličja na 17. Svjetskom prvenstvu u plivanju, koje je danas počelo u Budimpešti.

Za početak natjecanja Kinez Sun Yang obranio je naslov pobjednika na 400 metara slobodno s vremenom od 3:41,38 te tako ponovno pokazao svijetu kako nema konkurenciju u ovoj disciplini. U velikoj borbi za srebro Australac i osvajač zlata na Olimpijskim igrama Mack Horton bio je brži od Talijana Dettija, dok je najbrži iz kvalifikacija, Austrijanac Aubock završio tek na petom mjestu.

Katie Ledecky je s vremenom od 3:58,54 srušila rekord Svjetskih prvenstava i osvojila zlato na 400 metara slobodno, što joj je deseto zlato u povijesti ovog natjecanja. Američko slavlje upotpunila je Smith, koja je osvojila srebro, dok je 15-godišnja Li osvojila broncu.

U muškoj štafeti 4×100 metara slobodno SAD su teže od očekivanog s vremenom od 3:10,06 osvojili zlato ispred momčadi Brazila, dok je Mađarska nošena publikom s tribina arene u Budimpešti senzacionalno osvojila broncu ispred favoriziranih Rusa.

Za kraj dana što se tiče finala vidjeli smo finale štafete 4×100 metara slobodno za žene, u kojoj su Amerikanke također osvojile zlato s vremenom 3:31,72. Srebro je uzela Australija, dok je bronca otišla u Nizozemsku. Baš kao i prije dvije godine Šveđanke su završile na četvrtom mjestu, no ovaj put Sarah Sjostrom je s vremenom od 51,71 srušila svjetski rekord na 100 metara slobodno.

U polufinalnim utrkama na 100 metara leptir Šveđanka Sarah Sjostrom za 13 stotinki je bila sporija od Svjetskog rekorda te se kao prva plasirala u finale, a u njega su se od velikih imena plasirale McKeon, Worrell, Ikee i Oleksiak.

Na 50 metara leptir Ukrajinac Govorov se plasirao u finale sa svega deset stotinki slabijim rekordom od rekorda Svjetskih prvenstava, a u finale su od favorita prošli i Dressel, Proud i Schooling, dok velika domaća nada Laszlo Cseh, kao i Poljak Konrad Czerniak nisu izborili finale.

Adam Peaty je s rekordom svjetskih prvenstava od 57,75 izborio finale na 100 metara prsno zajedno sa Amerikancima Cordesom i Millerom, te Rusom Prigodom, dok je u konkurenciji žena na 200 metara mješovito domaća predstavnica Katinka Hosszu s vremenom od 2:07,14 izborila je finale ispred Margalis iz SAD-a, Kim iz Južne Koreje te Kanađanke Pickrem.