SP Plivanje: Zlato za Yanga, svjetski rekordi Peatyja, Masse i King

I treći dan Svjetskog plivačkog prvenstva je iza nas, a vidjeli smo čak tri svjetska rekorda i 15 podijeljenih medalja.

Natjecanje su otvorili finalisti na 200 metara slobodno, a zlato je očekivano osvojio Kinez Sun Yang s vremenom od 1:44,39 što je njegov osobni rekord, kojeg je popravio za osam stotinki. Srebrni je završio Amerikanac Townley Haas, dok je brončani završio Rus Aleksandr Krasnykh. Najbrža dva plivača iz kvalifikacija, Britanci Scott i Guy, završili su tek na četvrtom i petom mjestu, što je vrlo razočaravajuće za njih.

U najdužoj disciplini za plivačice, u utrci na 1 500 metara slobodno, još jedna velika favoritkinja Amerikanka Katie Ledecky osvojila je zlato i to u svome stilu. S vremenom od 15:31,82 svoju prvu pratiteljicu, Španjolku Mireiu Belmonte ostavila je za čak 19 sekundi zaostatka. Inače, Belmonte je s vremenom od 15:50,89 ostvarila svoj osobni rezultat, baš kao i brončana Simona Quadarella iz Italije, koja je plivala 15:53,86.

Svjetski rekord u finalu danas je pao u disciplini na 100 metara leđno, a ostvarila ga je Kanađanka Kylie Masse. Ona je plivala 52,10 i za dvije stotinke poboljšala svjetski rekord iz 2009. godine. Na drugom mjestu završila je Kathleen Baker, Amerikanka je imala vrijeme od 58,58, dok je Australka Seebohm uzela broncu sa stotinku sporijim vremenom.

U istoj disciplini, ali za muškarce, zlato je odnio najbrži iz polufinala Kinez Xu s vremenom od 52,44. Zlato je uzeo ispred dva Amerikanca, Greversa i Murphyja, dok je branitelj naslova Larkin završio tek na šestom mjestu.

Posljednje finale bilo je rezervirano za plivačice na 100 metara prsno, u kojemu je zlato sa svjetskim rekordom osvojila Amerikanka Lilly King s vremenom 1:04,13. Srebrom se okitila njezina sunarodnjakinja Katie Meili, dok je broncu osvojila Ruskinja Yuliya Efimova. Braniteljica zlata Ruta Meilutyte osvojila je četvrto mjesto.

U finale na 50 metara prsno kod muškaraca vidjeli smo novo rušenje svjetskog rekorda. Britanac Adam Peaty prvi je čovjek, koji je u povijesti plivao ispod 26 sekundi. S vremenom od 25,95 srušio je svjetski rekord od 26,10, kojeg je ostvario u jutarnjem dijelu programa. Uz njega u finale su prošli Lima, van der Burgh, Prigoda, Cordes, Gomes, Shymanovich i Scozzoli.

Kod plivačica na 200 metara slobodno u finale su prošle Ledecky, McKeon, Popova, Pellegrini, Hosszu, Haughey, Bonnet i Smith, a iznenađujuće je Femke Heemskerk ispala kao devetoplasirana. U konkurenciji plivača na 200 metara leptir finale su izborili Seto, Cseh, Kenderesi, le Clos, Conger, Bromer, Sakai i Ivanov.