SP Plivanje: Pellegrini pobijedila Ledecky, Le Clos, Peaty i Detti suvereno do zlata

Završen je i četvrti dan 17. Svjetskog prvenstva u plivanju, koje se održava u Budimpešti, a vidjeli smo jedan europski rekord, jedan svjetski rekord i saznali da je i Katie Ledecky samo čovjek i da nije nepobjediva.

A tu Amerikanku je u prvoj utrci dana u finalu na 200 metara slobodno za žene pobijedila nenadmašna rimska lavica Federica Pellegrini. Iako Talijanka nije bila među prve tri sve do posljednjih 20 metara utrke, nevjerojatnom završnicom došla je do vremena od 1:54,73 i osvojila zlato. A Katie Ledecky je zajedno s Emmom McKeon za Pellegrini zaostala 45 stotinki i podijelila srebrnu medalju.

Domaćini su s nestrpljenjem očekivali finale na 200 metara leptir, jer su imali dvije uzdanice, Tamasa Kenderesija i Laszla Cseha. Međutim, jedan plivač ukrao je show. Riječ je o Chadu le Closu, koji je od prve sekunde nametnuo nevjerojatni tempo i za razliku od prethodnih dana uspio ga zadržati te s vremenom 1:53,33 osvojiti zlato ispred Cseha. Broncu je osvojio Daiya Seto iz Japana, a drugi Mađar Kenderesi završio je na četvrtoj poziciji.

Na 50 metara prsno Adam Peaty očekivano je osvojio zlatno odličje, pošto je s vremenom 25,99 ponovno bio jedini koji je plivao ispod 26 sekundi. Iza sebe ostavio je Brazilca Juniora Gomesa te Južnoafrikanca Camerona van der Burgha, a Felipe Lima je iznenađujuće ostao bez medalje na četvrtom mjestu.

Utrku na 800 metara s fantastičnom završnicom osvojio je Talijan Gabriele Detti. On je s vremenom od 7:40,77 srušio europski rekord i iza sebe ostavio glavnog favorita Wojciecha Wojdaka te sunarodnjaka Gregorija Paltrinierija. Vrijedi spomenuti i kako je Sun Yang završio na petom mjestu.

Posljednja utrka po običaju je bila ona štafetna, 4×100 metara mješovito, u kojoj je zlatnu medalju osvojila momčad SAD-a, koja je ponovno srušila svjetski rekord s vremenom od 3:38,56. Na drugom mjestu završila je Australija, dok su se broncom okitili predstavnici Kanade Kine.

Što se polufinala tiče, u utrci na 100 metara slobodno za muške finale su izborili Metella, Dressel, Adrian, McEvoy, Cartwright, Scott, Shevtsov i Chierighini. Medeiros, Fu, Baker, Davies, Seebohm, Barratt, Herasimenia i Wang plasirale su se u finale discipline na 50 metara leđno za žene, dok su u konkurenciji plivačica na 200 metara leptir finale izborili Hentke, Zhou, Belmonte, Hasegawa, Zhang, Hosszu, Szilagyi i An. U posljednjem današnjem polufinalu, onom na 200 metara mješovito za muškarce, prolaz u finale izborili su Kalisz, Hagino, Litchfield, Desplanches, Seto, Heintz, Wang i Qin.