A-1 liga: U prvim utakmicama playoffa slavili Cedevita i Split

U prvim utakmicama četvrtfinala doigravanja hrvatske muške košarkaške A-1 lige pobjede su upisali Split kao domaćin protiv Osijeka te Cedevita u gostima kod Jollyja.

Danas je započelo doigravanje A-1 muške košarkaške lige utakmicama u Šibeniku te Splitu.

Na Baldekinu je Jolly JBS ugostio aktualne prvake, zagrebačku Cedevitu koja je uvjerljivo slavila čak 85:66. Jolly je regularni dio natjecanja završio kao treći dok je Cedevita koja je dosta utakmica odigrala u miješanom sastavu bila tek šesta. Ipak, danas se vidjela evidentna razlika u kvaliteti igrača iako su gosti bili bez Amerikanaca BoatrightaJamesa te Marka Arapovića te su gosti lako slavili. Dapače, Šibenčani su vodili tek jednom, bili su prvi koji su upisali poene na semafor. Najbitniju bitku dobili su gosti u skoku, imali su više nego dvostruko više skokova (22-46), a i većina igrača koja je nastupila je bila vrlo raspoložena na šutu.

Nakon toga Cedevita je počela ozbiljnije igrati i već nakon pet, šest minuta igre imaju dovznamenkastu prednost 16:5. Do kraja četvrtine samo su održavali takav rezultat te se na prvi veći predah odlazi s njihovim vodstvom 25:18. Razlika je ostala više manje ista kroz cijelu drugu četvrtinu te se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 43:32. U trećoj četvrtini ponovno su se razigrali domaći igrači, približili se na samo minus dva u 24. minuti kada je bilo 45:47, ali do preokreta nisu mogli. Do kraja četvrtine Cedevita je malo povećala razliku na 56:63 da bi sigurnom zadnjom četvrtinom još povećali vodstvo i upisali uvjerljivu pobjedu. U konačnici je rezultat i nešto uvjerljiviji nego što je to bilo na terenu, ali potpuno zaslužena pobjeda zagrebačke momčadi.

Kod Cedevite po 13 poena su upisali Toni Katić Mirza Begić (deset skokova) te Marko Tomas (šest asistencija) dok su po 12 poena imali Filip Krušlin (devet skokova) i kapetan Miro Bilan (šest skokova). Najefikasniji igrač na utakmici bio je Jollyjev Ivan Novačić koji je susret završio s 24 poena dok je Josip Bilinovac imao 14 poena, ali nitko drugi iz momčadi nije ubacio više od sedam poena.

U drugom današnjem susretu Split je na Gripama u neefikasnoj utakmici svladao Vrijednosnice Osijek rezultatom 67:59. Split je regularni dio završio kao druga momčad lige dok su Osiječani bili sedmoplasirani, pretposljednji koji ulaze u doigravanje. Ipak, pokazali su gosti kako se ne namjeravaju lako predati i nisu bili niti najmanje lagan protivnik Žutima.

Dapače, prvi su poveli gosti koji odlaze odmah na 0:5, ali lagano se domaći priključuju nakon toga i dobivaju prvu dionicu 15:12. Cijelu drugu četvrtinu igralo se zapravo koš za koš, bila je to čak četvrtina s najviše poena, ali nijedna momčad nije uspijevala povezati neku seriju pa se na odmor odlazi s 35:32 za Split. Poečtkom treće četvrtine Kedžo odvodi Splićane na prvu sojetniju razliku, bilo je u tom trenutku plus devet, ali nema predaje za goste koji se vraćaju te četvrtinu zaključuju s minimalnim zaostatkom na 50:49. U posljednjoj četvrtini gosti su uspjeli prvi povesti 50:52, ali bilo je to sve od njih jer Split riješava utakmicu serijom 8-0, a do kraja samo održava prednost.

Igrač utakmice svakako je Mateo Kedžo koji je ubacio 24 poena uz sjajan šut iz igre 10/12. 18 poena uz devet skokova i šest asistencija imao je Goran Filipović, a dvoznamenkast je bio i Toni Dijan s 11 poena uz šest skokova. Kod Osječana najbolji je bio Filip Krajina s 14 poena dok su po 13 imali Domagoj VukovićJakov Mustapić.

Obje ove momčadi sada vode 1-0 u seriji koja se igra do dvije dobivene utakmice. Uzvrati se igraju za tri dana, u subotu 29. travnja u Zagrebu i Osijeku. Sutra se odigravaju prvi susreti preostala dva para doigravanja, prvak regularnog dijela Šibenik od 18:00 sati ugostiti će Zagreb dok u najvećem hrvatskom košarkaškom derbiju od 20:00 sati igraju CibonaZadar u Draženovom domu.