ABA liga: Velika Zadarska noć u Zagrebu

Loša izvedba Ciboninih igrača i nestvarna utakmica Zadrana za povijest

Nevjerojatna partija KK Zadra u Zagrebu protiv Cibone u sklopu 8. kolu ABA regionalne lige! Pobjedom od 97:66 upisali su se u knjige povijesti oba dva kluba. Naime Cibona i Zadar su dosada igrali 163 susreta, od kojih je Cibona pobjedila 100. Zadar je ovom utakmicom upisao 64 slavlje. I to kakvo! Dosada su najveće gostujuće pobjede u povijesti međusobnih susreta dogodile u sezoni 2010/2011 prvenstva Hrvatske. Zanimljivo, došle su jedna za dugom, prvo je Zadar slavio 23 razlike u Zagrebu u sklopu 2. kola, potom Cibona identičnom razlikom u Zadru 9. kolo. Pobjedom od 31 razlike Zadar ima najveću pobjedu u povijesti oba kluba na gostovanjima.

Ovo je bila baš jedna od onih utakmica gdje je Zadranima praktički ulazilo sve što je moglo. Nije Zadar igrao loše, praktički u svim segmentima igre je nadjačao Cibonu, ali se poklopila i očajna šuterska večer Ciboninih igrača. Šutirali su 28 pokušaja, od toga ubacili samo 3! Ukupan šut im je na kraju utakmice ispod 30%, iako su imali čak 19 napadačkih skokova, jednostavno se večeras nisu pojavili na susretu.

Od početka je Zadar držao visoki ritam utakmice i odlično zatvarao reket u obrani. U tim trenucima su kupili svaku ničiju loptu i brzo tjerali u kontre koje su rješavali učinkovito. Zadar je nakon 3 minute imao 12:2 prednosti i Velić je morao pozvati time out. Nakon malog predaha Zadar kreče još jače u utakmicu i diže svoju prednost na 19 razlike(25:6)! Cibona se uspjela malo vratiti u susret prije kraja četvrtine, ali Bašić se diže na isteku vremena sa 10 metara iz trka i pogađa tricu od table.

U drugoj četvrtini Cibona se probala držati sa Zadranima ali jednostavno nije išlo. prvo poluvrijeme su završili sa 0/13 za tri poena i tu je bio najveći problem. Zadar je samo povećavao svoju prednost i na trenutke su izgledali baš kao jedna prava momčad, goropadna koja je svjesna da može zapapriti svima u ligi.

Ivan Velić je vrlo brzo u nastavku susreta shvatio kako je Cibona na putu prema porazu u ovom susretu. Ante Nazor je jednostavno školovao svojeg kolegu u ovom susret i Velić nije imao nikakvih rješenja za igru Zadra. U 3. četvrtini Lovre Bašić je ima nekoliko pametnih poteza s kojim je Zadar pobjegao na +23, a do kraja susreta je ona samo rasla i slobodnim bacanjem Božića dosegla čak 35 razlike. Na kraju je rezultat rezultat iznosio spomenutih 97:66.

Kod momčadi Zadra treba istaknuti Luku Božić zbog još jedne vrhunske izvedbe kojom je sebi zagarantirao još jedan epitet najboljeg igrača kola u ABA, trećem u zadnjih 4 kola. Imao je double double učinak od 22 poena i 10 skokova, na šutu od preko 50%(54.5). Jednostavno je predvodio svoju momčad koja je bila jako raspoložena i pretvara se u istinsku vođu ove ekipe Zadra. Kod Cibone su Bundović i Novačić jedini bili dvocifreni u ovom susretu sa po zabijenih 18, odnosno 13 koševa.

KK Cibona: Bilinovac 8, Ljubičić 8, Bundović 18, Gilbert 5, Novačić 13, Rozić 7, Raley-Ross4, Jefferson 3.

KK Zadar: Bašić 9, Marić 3, Magarity 5, Krajina 16, Vuković 14, Brzoja 12, Špralja 5, Little 11, Božić 22.

Zadar je ovom pobjedom došao na sedmo mjesto na tablici ABA lige, dok je Cibona deveta. Treba nadodati vijest iz tabora Zadra koja je danas postala službena. KK Zadar je prije par dana dogovorio sporazumni raskid ugovora sa dosadašnjim playmakerom Malcomom Grantom i za njegovo mjesto su uspjeli osigurati potpis 28-o godišnjeg Kwame Vaughna koji je prošle godine igrao za Grčki Aris i KK Partizan.