ABA: Zadar ubilježio važnu pobjedu u vječnom derbiju protiv Cibone

Zadar se pobjedom nad Cibonom odmakao od začelja ljestvice i plovi prema ostanku u ligi

19. kolo ABA regionalne lige je ponudilo vječni hrvatski derbi između Zadra i Cibone. Domaćin je u dvorani “Krešimir Ćosić” slavio pred 4000 gledatelja sa rezultatom 95:91 i osigurao veliki rezultat u nastojanju da i sljedeće sezone nastupaju u najelitnijem razredu regionalne košarke.

Zadar – Cibona 95:91

Zadar: Bašić 1, Marić 5, Žorić 11, Krajina, Vaughn 10, Dašić 14, Vuković 14, Brzoja 3, Špralja, Little 20, Božić 17, Planinić.

Cibona: Bilinovac 15, M. Ljubičić 10, Rogić 13, Marić 1, Bundović 7, Gilbert 13, Novačić 9, Prkačin, K. Ljubičić, Pilepić 2, Markota 21.

Početak utakmice je ponudio ravnopravnu igru obje momčadi, a Zadar je imao blagu prednost tokom prve četvrtine. Polaganjem Maria Littlea i realiziranim dodatnim bacanjem, Zadrani su se nakon osam minuta igre odvojili na najveću prednost u četvrtini (19:15). Međutim do kraja četvrtine Cibona vraća rezultat u egal 22:22.

U drugoj četvrtini Cibona nakon uvodnih tri minute nije postigla pogotka, što Zadar koristi i odvaja se na +6 (28:22). Kada je Little pogodio tricu  nakon tri minute igre za sedam razlike (31:24), strateg domaćih Ante Nazor dobiva tehničku koja je Ciboni poslužila da se vrati ponovno u igru i dolazi na samo dva poena razlike (31:29). Tada Zadrani rade seriju 10-1 i odlaze na najveću prednost na susretu (41:30). No Cibona još jednom pokazuje karakter i do kraja poluvremena čak dolazi u vodstvo, da bi u posljednjem napad Vaughn pogodio tricu za minimalnu prednost Zadrana od 48:47.

Inače prvo poluvrijeme je obilovalo sudačkim odlukama, zbog kojih je ispucano preko 30 slobodnih bacanja. Zadar je gađao sa linije tri poena visokih 8/12, dok je Cibona uhvatila 6 napadačkih skokova, naspram Zadrovog jednog. Markota je na Ciboninoj strani odigrao vrhunsko poluvrijeme, gdje je za svojih 11 poena bio stopostotan iz igre.

Nastavak je ponudio bolju igru Cibone, koja je preko serije pogodaka Bilinovca došla do vodstva (57:62). Nakon toga uslijedilo je razdoblje igre koje je obilovalo promašajima i tri minute nakon pozvanog time outa Nazora, ni jedna momčad nije postigla koša. Zadar se preko Littlea, koji je ubacio dva slobodna bacanja, pokrenuo i napravio seriju 13-2 za ulazak u posljednju četvrtinu sa prednošću 70:64.

Zadar je nastavio prikazivati bolju igru u posljednjoj četvrtini i preko Petra Marića se odvaja na +10 (80:70). Cibona ubrzo smanjuje rezultat (82:76) i do posljednje dvije minute ta prednost se održavala na nekih pet poena razlike za Zadrane (88:83). Markota je sa svoja dva slobodna bacanja smanjio na -4 (88:84), no onda Luka Božić pogađa svoju četvrtu tricu na susretu (do današnje utakmice u cijeloj sezoni je ubacio tri trice) i Zadru donosi prednost od sedam poena (91:84) koju do kraja Cibosi nisu uspjeli sustići. Krajnji rezultat je iznosio 95:91, dok je na utakmici ispucano više od 6o slobodnih bacanja.

Zadar je predvodio Mario Little sa 20 poena i četiri asistencije, a pratio ga je Božić sa 17 (4/5 za tri poena), koji je rano upao u probleme sa osobnim greškama. Markota je ubacio najviše na susretu 21 poen, dok ga je u redovima Cibone pratio Bilinovac sa 15.

Ovom pobjedom Zadar se odvojio na dvije utakmice prednosti od pretposljednje Krke koja ima bolji međusobni omjer, a izjednačio se na tablici sa Cibonom, te su oba naša kluba trenutno na omjeru od 7 pobjeda i 12 poraza. Slijedi dugačka pauza u prvenstvu, a u sljedećem kolu “Vukovi” dočekuju u Zagrebu Megu Bemax, dok Zadrani idu u Podgoricu na noge Budućnosti.