Adieu Euro… HRVATSKA-PORTUGAL 0:1 Hrvati promašivali, Quaresma zabio u 117.

U lošoj utakmici promašili smo previše prigoda, a Pjaca i Kalinić predugo su ostali na klupi

Hrvatska je golom primljenim u 117. minuti, iz jedinog udarca u okvir Subašićevog gola, u osmini-finala Europskog prvenstva izgubila od Portugala 0:1 i ispala sa Eura. U lošoj utakmici promašili smo previše prigoda, Strinić je počinio nedopustiv kiks kod gola koji nam je zabio Ricardo Quaresma, Mandžukić je predugo ostao na terenu, a Pjaca i Kalinić predugo su ostali na klupi. Dakle: zasluženo smo ispali. Kriviti možemo samo sebe i svoje, izborničke i(li) igračke pogreške.

Ante Čačić odlučio se za početni sastav iz prva dva kola: sa Modrićem, Mandžukićem, Brozovićem, Vidom i Strinićem, a bez Pjace, Kalinića, Jedvaja, Vrsaljka i Roga. Fernando Santos je mijenjao, od 1. minute koristio je trojicu debitanata na ovome Euru; A.Silvu (kao gotovo pa klasičnog ‘flastera’ na Modriću), J.Fontea i C.Soaresa.

Prvo poluvrijeme ni iz čijeg rakursa nije sličilo ni na što. Portugalci stisnuti u samonametnuti kavez opsesivne obrane vlastitog gola kao temeljem 90% filozofije suprotstavljanja Hrvatskoj, a Hrvatska sa pomalo “zahrđalim” povratnicima Modrićem i Mandžukićem, ali bez rješenja da znatnu dominaciju u posjedu lopte materijalizira pogotkom. Nije bilo ni Modrićevih čarolija, ni Cristianovih golova. CR7 se zapravo jedva sastajao s loptom. Malo ga je opredjeljenjem na defanzivu ukočio njegov izbornik, a malo hrvatska obrana. Uglavnom: na gol nije pucao niti jednom (?!). Portugalci su nam malo više prostora ostavili na našem lijevom boku, ali… Normalno, ne Perišiću nego Striniću. Velika je bila portugalska vjera da Strinićev centaršut nikako ne može pogoditi ni suigrača u šansi, ni prostor koji treba napasti da se uđe u šansu.

Modrić i njegova "sjena" A.Silva (photo: @uefaeuro)

Modrić i njegova “sjena” A.Silva (photo: @uefaeuro)

Blok Luzitanije u sredini terena držao je odlični, zaista impresivni Sportingov zadnji vezni, William Carvalho. Portugal bez želje za imalo kontinuiranim napadom, Hrvatska bez načina da iskoristi posjed lopte i… Gledali smo sterilno, gotovo pa dosadno poluvrijeme ispresijecano silnim sitnim prekršajima. Tek po jedna polu-prigoda sa svake strane (25′ Pepe sa 6m glavom preko gola 30′ Perišić zdesna sa 15m ljevicom metar pored gola).

U nastavku, Santos mijenja nakon pet minuta (18-godišnjeg veznjaka Sanchesa za kojega je Bayern pred koji tjedan iskrcao 30.000.000 eura), a Čačiću to tradicionalno ne pada na kraj pameti premda smo se opet mučili s Portugalom kojeg smo u Lensu dočekali bez ijedne pobjede u tri međusobna susreta (od kojih jedan službeni) i bez da smo im ikada dali gol.

I taj je klinac u 57′ promašio sjajnu prigodu, sam sa 16 metara pucao daleko pored Subašićeva gola, a mi smo se za glavu hvatali pet minuta kasnije kada je nakon Srninog ubačaja, zdesna iz slobodnog udarca, Vida sa 6-7 metara u 100%-noj šansi glavom pucao pored gola!

62' Sjajna Vidina prigoda (photo: hns-cff)

62′ Sjajna Vidina prigoda (photo: hns-cff)

Najpoduzetniji među Vatrenima bio je kapetan Srna. Otplakao svoje prije utakmice, tijekom intorniranja himni, pa kapetanski krenuo u fajt.

Čačić se na prvu promjenu odlučio dvije minute prije devedesete: umjesto gotovo pa nevidiljivog Mandžukića u igru je ušao – Nikola Kalinić. Santos je pak J.Maria odmijenio Quaresmom. Igralo se još pet minuta pa odtrčalo u… Produžetke. Nakon sat i pol zaista nezanimljivog, “kastriranog” nogometa, bez IJEDNOG UDARCA U OKVIR OBA GOLA (?!). Bez opasnosti stvorene kroz okomite lopte, bez opasnosti kreirane preko bokova. I ta konstatacija vrijedi za obje momčadi koje su golemom planetarnome auditoriju donijele više dosade nego uzbuđenja. Jako je kriva bila procjena svih svjetskih medija da će ovo biti šlager, bombon… Spektakl osmine finala. Svi smo pogriješili.

Poslije šest minuta prvog produžetka Kalinić je iskopao loptu od portugalskih stopera pa u kontri, zdesna, pucao gromovito, ali lopta mu je prešla preko noge i promašila cilj. U 108. minuti Santos je napravio treću izmjenu (Danilo umjesto A.Silve), a Čačić je dvije minute kasnije Rakitića (pretrčao 13 km) zamijenio Pjacom. Gotovo odmah: dojam kako su i Pjaca i Kalinić trebali igrati od početka. U 113. minuti opet nam se dogodila sreća da smo nakon kornera ušli u šansu i nesreća da je u šansi bio – Vida. Rui Patricio leti u prazno, a Vida sa 10-ak metara puca preko praznog gola. Šteta, druga lopta na Vidinoj glavi, druga odlična prigoda i drugi promašaj! U 116-oj Perišić vrhunski probija lijevu stranu, šalje loptu na peterac, ali je nema tko ubaciti u gol! I onda, u kontri… Portugalski gol.

Kobna 117. minuta i - Ricardo Quaresma

Kobna 117. minuta i – Ricardo Quaresma

Lopta je došla na desnu stranu do, na žalost Cristiana Ronalda na kojeg je debelo zakasnio krenuti Strinić, CR7 u 100%-noj šansi sa 10-ak metara puca u donji desni kut, Subašić kolosalno brani no, na nesreću lopta se odbija na desnu vratnicu, metar od našeg gola, u trku je Ricardo Quaresma koji gotovo na gol-crti glavom sprema loptu u Subašićevu mrežu – 0:1.

Ante Čačić treću zamjenu radi u – 120. minuti (?!), Ćorluku mijenja Kramarićem, a Vida u drugoj minute sudačke nadoknade drugog produžetka promašueje i treću prigodu (ovoga puta nogom) i epilog je: Portugal nam je iz jednog udarca u okvir gola zabio jedini gol na utakmici.

Pravedno? Imali smo prigoda, promašili smo ih. Dakle: nismo zaslužili proći. Portugal očigledno jest. Unatoč gorkim Srninim i Modrićevim suzama činjenica je da nismo bili ni blizu razine koju smo pokazali u prve tri utakmice.

Upitnik ostaje i nad uobičajeno kasnim reakcijama izbornika Čačića. No…  Kako god bilo, neveselom činjenicom ostaje: Ricardo Quaresma i Hrvatska-Portugal 0:1.

Hvala Vam što ste i danas bili uz hrvatskareprezentacija.hr na našem portalu, Facebooku i Twitteru, hvala Vam na tisućama divnih fotografija koje ste nam poslali. Sjajni ste!

Pobjeda ili poraz, u srcim se nikad neće promijeniti: svi kao jedno, a iznad svih – Hrvatska!

Hrvatska-Portugal 0:1

Strijelac: Quaresma (117′).

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić – Srna, Ćorluka (120′ Kramarić), Vida, Strinić – Rakitić, Badelj – Brozović, Rakitić (110′ Pjaca), Perišić – Mandžukić (88′ Kalinić). Izbornik: Čačić.

Portugal (4-3-1-2): Rui Patricio – Cedric Soares, Pepe, J.Fonte, Guerreiro – W.Carvalho – A.Gomes (50′ R.Sanches), A.Silva (108′ Danilo), J.Mario (87′ Quaresma) – Nani, C.Ronaldo. Izbornik: F.Santos.

Lens, Stade Felix Bollaert. Gledatelja: 38.000. Sudac: Carballo (Španjolska). Opomene: Carvalho (78′).