Asian Cup: Indija i Jordan iznenadili u prvom kolu

Domaćin je kiksao već u prvoj utakmici.

Započelo je 17. izdanje Azijskog Kupa kojemu su od 5. siječnja do 1. veljače domaćin Ujedinjeni Arapski Emirati. Ovogodišnji turnir prvi je puta u povijesti u formatu sa 24 momčadi, a sistem je kao i na Euru 2016. kojemu je domaćin bila Francuska.

Na otvaranju prvenstva u Abu Dhabiju na stadionu Zayed Sports City, domaći nogometaši razočarali su navijače remiziravši sa Bahreinom 1:1. Bahrein je poveo u 78. minuti golom Mohameda Al Rohaimija, a pogodak vrijedan boda za UAE postigao je Ahmed Khalil u 88. minuti iz sumnjivo dosuđenog kaznenog udarca. Khalil je u igru ušao samo sedam minuta ranije.

U istoj skupini Indija je iznenadila favorizirani Tajland i slavila s 4:1. Sunil Chhetri je iskoristio najstrožu kaznu u 27. minuti za vodstvo Indije, a Teerasil Dangda poravnao je u 33. minuti. Chhetri u prvoj minuti nastavka još jednom donosi prednost Indiji, a Anrirudh Thapa povećava vodstvo u 68. minuti. Potvrda pobjede došla je 10 minuta prije kraja golom Jeje Lalpekhlua.

U skupini B šok za svoje navijače pripremila je Australija porazom od Jordana 0:1. Jedini pogodak na utakmici zabio je Anas Bani Yassen u 26. minuti nakon asistencije Mouse Suleimana. Australija je imala čak 77% posjeda i 19 udaraca na gol, ali nisu uspjeli savladati Amera Shafija.

Susret između Sirije i Palestine završio je bez pogodaka. Sirijci su imali dominaciju u igri, a kada je 22 minute prije kraja susreta Mohammed Saleh zaradio drugi žuti, odnosno isključujući karton za Palestinu, očekivao se pogodak Sirije, međutim Rami Hamadi je sačuvao mrežu čistom.

Sutra su na rasporedu susreti skupine C u kojima se sastaju Kina – Kirigistan i Južna Koreja – Filipini te susret skupine D između Irana i Jemena.