Barca na pogon Messi – Rakitić: Leo zabija, Ivan proigrava

Leo Messi i Ivan Rakitić dvojac su najzaslužnijih za glatku pobjedu Barcelone protiv Eibara (2:0).

Leo Messi i Ivan Rakitić/Getty Images

Situacija na vrhu Primere ostat će nepromijenjena i poslije 27. prvenstvenoga kola. Barcelona je čvrsto uhvatila palicu vodećeg španjolskog kluba, mjesto na kojemu prije protekloga tjedna nije bila punih 114 dana te madridskome Realu nametnula pritisak konstantnog pobjeđivanja i čekanja na katalonski kiks. Ili pak El Classico…

Barcin je stroj ponovno vukao Lionel Messi; Argentinčevo pogonsko gorivo bilo je dostatno za sigurnu pobjedu i s ‘pola snage’, tek je dvaput bilo dovoljno pritisnuti papučicu gasa i slabašnom Eibaru odmaknuti na nedostižnih 0:2.

Gostujući sastav posljednju pobjedu pamti prije točno mjesec dana, kad je svladan Getafe, a na pobjedničko će ozračje morati pričekati i još makar tjedan dana. Izabranici Luisa Enriquea čuvali su snagu i adute za dvoboje protiv Manchester Cityja (Liga prvaka) i Reala (El Classico), igrali se ‘tiki-take’, a u nekoliko navrata atrakcijama koje nisu imale opipljivog učinka publiku podignuli na noge.

Leo Messi pretvorio je u 31. minuti kazneni udarac u pogodak nakon igranja rukom Borje Ekize, da bi početkom drugih 45 minuta Ivan Rakitić teledirigiranom loptom iz kornera pronašao omalenog Argentinca i usmjerio ga ka 32. ovosezonskom prvenstvenom pogotku, čime je na vrhu ljestvice strijelaca Ronaldu pobjegao za dva gola.

Hrvatski je veznjak odigrao odličnu utakmicu, tek je dvostruki strijelac u španjolskim medijima ocijenjen nešto bolje, a osim asistencije imao je i nekoliko odličnih proigravanja, koje prvenstveno Luis Suarez nije uspio pretvoriti u pogotke. Na terenu je proveo 62 minute, nakon čega je prigodu dobio Xavi.

Postavila je Barcelona i još jedan (ovosezonski) rekord – Katalonci su, naime, u svom posjedu loptu držali čak 72% vremena!