Barcelona prvak Europe, Rakitić strijelac

U finalu Lige prvaka Barcelona je svladala Juventus 3:1, a pogodak je postigao i Ivan Rakitić...

Rakitić, Pique, Messi/Foto: Mario Ćužić - Zna.hr

U zanimljivom finalu Lige prvaka Barcelona je pobjedom protiv Juventusa 3:1 osvojila peti naslov prvaka Europe u povijesti kluba, a Ivan Rakitić bio je vrlo važan igrač u trijumfu svoje momčadi. Veći dio utakmice Barcelona je bila dominanta, no i Juventus je pokazao zašto je u finalu. Rakitić je postao prvi igrač u nogometnoj povijesti koji je u dvije uzastopne sezone osvojio Europsku ligu i Ligu prvaka s dva različita kluba. Također naglasimo da treću sezonu u nizu Hrvatska ima važnog igrača u redovima prvaka Europe. Dodajmo ovome i podsjetnik da je Barcelona u nokaut fazi izbacila prvake Engleske, Francuske, Njemačke i Italije. Vjerojatno je to najteži mogući ždrijeb, no zato je slavlje još veće.

Barcelonina obrana je u početnim trenucima imala dvije velike pogreške, no Juventus to nije uspio ozbiljnije iskoristiti. Već u četvrtoj minuti Barcelona je povela. Bila je to duga akcija u kojoj je svih deset igrača imalo dodir s loptom. Messi i Alba su kombinirali na lijevoj stani, lopta je potom stigla do Neymara, on je pronašao Iniestu, koji je lijepo uposlio Rakitića, a naš reprezentativac je preciznim udarcem s desetak metara svladao Buffona. Bilo bi dobro da to ponovi u petak na Poljudu. Tako je Rakitić postao drugi Hrvat u povijesti koji je postigao pogodak u finalu Lige prvaka.

Morata se u desetoj minuti riješio čuvara i pronašao Vidala, no njegov udarac je otišao preko gola. Odmah je uzvratio Neymar, ali ni on nije bio precizan. Tri minute potom Buffon je prekrasnom reakcijom obranio odličan udarac Danija Alvesa. Vidal je već u 16. minuti mogao dobiti drugi žuti karton nakon prekršaja na Neymaru, no Cakir mu je progledao kroz prste. Igrala se 20. minuta kad je Pogba u dobroj situaciji pronašao Teveza, ali Mascherano je u posljednji trenutak blokirao. Juventus je bio podređen u posjedu lopte, no imao je svoje adute. U 25. minuti je dobar pokušaj Morate iz daljine otišao pored vratnice. Dvije minute kasnije Barcelonina obrana je prelako izgubila loptu, koja je stigla do Marchisia. Veznjak Juventusa uputio je snažan udarac s dvadesetak metara, Ter Stegen je bacanjem pokazao dojmljive reflekse, ali centimetri su Marchisia dijelili od nagrade za prekrasan potez.

Suarez je u 39. minuti loše reagirao u dobroj situaciji. U posljednjih 15 minuta prvog dijela malo je pao ritam igre na obje strane. U idućoj akciji je obranio Juventusa zaustavila dva Suarezova pokušaja. Igrala se 44. minuta kad je Ter Stegen obranio novi dobar udarac Marchisija. Drugo poluvrijeme počelo je novom prilikom Barcelone. U 48. minuti Suarez je dobrim udarcem završio kontru, a Buffon je bio siguran. Četiri minute kasnije vidjeli smo novu Barceloninu brzu akciju, ali Messi je pucao preko gola. Barcelona je nastavila kontrolirati igru, a Juventus je strpljivo čekao svoje prilike i u 55. minuti je dočekao. Marchisio je petom pronašao Lichtsteinera, koji je proslijedio do Teveza. Ter Stegen je odbio dobar udarac argentinskog napadača, no Morata je iz blizine rutinski pogodio za izjednačenje.

Pogba je u 60. minuti bio u lijepoj situaciji, ali loše je primio loptu. Tri minute potom Tevez je neprecizno pucao. U 67. minuti su se Dani Alves i Pogba međusobno povlačili u kaznenom prostoru Barcelone, no sudac se nije oglasio. Cakir sigurno ne bi pogriješio da je pokazao na bijelu točku, ali mogao je suditi i prekršaj Pogbe. Minutu potom je Messi dugo držao loptu, Buffon je uspio obraniti njegov pokušaj, no Suarez je odbijenu loptu iz blizine zakucao u mrežu. Alba je u 72. minuti ubacio, Neymar je glavom pogodio sebe u ruku od koje se lopta odbila u mrežu. Cakir je na signalizaciju dodatnog pomoćnog suca opravdano poništio pogodak.

U 75. minuti je Evra propustio iskoristiti pogrešku Ter Stegena. Četiri minute potom ušao je Xavi umjesto Inieste i u svojoj posljednjoj utakmici u Barceloni oborio je rekord Lige prvaka sa 151 nastupom. Rakitić je u 82. minuti pronašao Piquea, koji nije bio precizan. Marchisio je u 89. minuti opet dobro zaprijetio iz daljine, a Ter Stegen je upisao novu obranu. U prvoj minuti sudačke nadoknade Mathieu je ušao umjesto našeg reprezentativca. Nekoliko sekundi prije kraja Neymar je nakon lijepe kontre svladao Buffona za konačnih 3:1.