Barcelona svladala Real u ‘El Clasicu’ i pobjegla na četiri boda prednosti

Barcelona je slavila rezultatom 2:1, dok su u oba sastava startali hrvatski reprezentativci Luka Modrić te Ivan Rakitić.

Pred 98 760 gledatelja Barcelona je u 28. kolu Primere slavila nad Realom iz Madrida pogocima Mathieua i Suareza, dok je pogodak za Real postigao Cristiano Ronaldo. Sudac utakmice bio je Antonio Miguel Mateu Lahoz.

U oba sastava od početka su krenuli Ivan Rakitić i Luka Modrić. Rakitić je ušao pomalo rezervirano u susret, iako je pružio dobru partiju pogotovo u drugom dijelu kada je izašao iz igre, a umjesto njega je ušao Sergio Busquets. Kod Modrića se dogodila obrnuta situacija. U prvom poluvremenu diktirao je igrom Reala, dok je u drugom dijelu došlo do zamora materijala. Treba napomenuti kako je Luki ovo bio tek treći susret nakon oporavka od ozljede koja ga je držala van terena više od četiri mjeseca. U 88. minuti zamijenio ga je Brazilac Lucas Silva.

Utakmica je počela tradicionalnim ispitivanjem snaga s obje strane. Nijedna momčad u prvih desetak minuta nije imala izrazitu priliku koja bi ugrozila protivničkog vratara. Do 12. minute čekali smo na pravu akciju koju su prvi izveli igrači Reala. Marcelo je otvorio prostor za Benzemu koji u sredini odlično vidi Ronalda koji s desne strane pogađa vratnicu. Bila je to uvertira u pogodak Barcelone koja do tada nije imala izraženiju priliku. Lionel Messi izveo je slobodni udarac s lijeve strane na koji natrčava francuski stoper Jeremy Mathieu i pogađa glavom za vodstvo Blaugrane. Katalonci su iskoristili pogrešku Ramosa koji nije do kraja ispratio protivničkog igrača.

Nakon pogotka dvoboj se rasplamsao. Prvo je Neymar u 31. minuti ostao sam ispred Casillasa ali nije uspio realizirati stopostotnu šansu za Katalonce, dok je nekoliko trenutaka kasnije Modrić odigrao za Benzemu, a Francuz je prekrasno petom proigrao Ronalda koji zabija svoj 31. gol u Primeri ove sezone. Dogodilo se kratko zatišje u kojemu je požutio Cristiano Ronaldo, zbog simuliranja.

U 40. minuti poništen je pogodak Balea zbog zaleđa Ronalda koje je dosta dvojbeno, ali ipak se čini kako je strijelac Realova gola bio u malom zaleđu. Tri minute kasnije opet pokušava Ronaldo čiji udarac iz daljine vršcima prstiju brani golman domaćih, Bravo. Iz kornera koji je uslijedio izrodila se nova prilika za Real, no Bale puca pored lijeve vratnice. Do kraja poluvremena žuti karton dobio je i Ramos, a ostaje dojam kako je Real pri kraju prvog poluvremena mogao odvesti dvoboj u svoju korist i otići s minimalnom prednošću na odmor.

U drugom poluvremenu ista priča. Mateu Lahoz i dalje iritira navijače jedne i druge momčadi. Danas je podijelio ukupno 11 žutih kartona, po pet igračima Barcelone te jedan više igračima kraljevskog kluba. U 49. minuti ponovno je Real mogao povesti. Benzema je pucao nakon dodavanja Ronalda, ali Bravo ponovno spašava Barcelonu. U trenucima kada se činilo da Real bolje stoji na terenu, ukazao se Luis Suarez. Odlično je primirio dugačku loptu Danija Alvesa i poentirao u suprotni kut Casillasova gola. Ramos i Pepe ostavili su previše prostora opasnom Urugvajcu.

Real je odmah pokušao odgovoriti preko Ronalda koji je pokušao glavom nakon kornera, ali lopta odlazi iznad gola. Nekoliko minuta kasnije opasno je pokušao Neymar nakon slaloma kroz Realovu obranu, ali lopta odlazi pored gola. Od tada smo na terenu gledali uglavnom opasne pokušaje Barcelone.

Jedan takav bio je onaj Messija koji loptu šalje blizu lijeve vratnice, dok Casillas ostaje nemoćan. U 74. minuti Messi upošljava Neymara koji puca pored gola i upropaštava još jednu odličnu asistenciju omalenog Argentinca. Do kraja je Real još jednom priprijetio preko Benzeme čiji udarac mijenja smjer od Piquea, ali odlični čileanski golman Bravo ponovno brani. Tri minute prije kraja Jordi Alba propustio je još jednu odličnu priliku, odnosno Real je ovoga puta spasio vratar Iker Casillas. Casillas spašava još jednom nakon udarca Messija i to je bio kraj dvoboja u kojemu smo vidjeli odličnu nogometnu predstavu punu lijepih poteza i golova.

Barcelona je sada pobjegla Realu na četiri boda prednosti 10 kola prije kraja prvenstva. Obje ekipe još uvijek se natječu u Ligi prvaka, dok Barcelonu očekuje i finale Kupa kralja protiv Athletica.