Blijeda Hrvatska pala na Islandu: Magnusson kaznio opušten pristup Vatrenih

Hrvatska je na Islandu odigrala iznimno lošu utakmicu, te su izabranici Ante Čačića izgubili od domaćina 1:0 golom Magnussona u 90. minuti utakmice. Navedeni poraz dolazi kao veliko razočaranje i bitno remeti put prema Svjetskom prvenstvu u Rusiji, te je Hrvatska prvim porazom u tekućim kvalifikacijama potpuno zakomplicirala stanje u grupi I.

Utakmica je počela rezervirano s obje strane, te su ekipe čvrsto držale svoje pozicije, a najveća uzbuđenja su dolazila nakon prekida. Najčešće se radilo o slobodnim udarcima Gylfija Sigurdsona odnosno Luke Modrića s druge strane, koji su tražili svoje suigrače. Iako su oba golmana bila nezaposlena u prvom poluvremenu, najveće uzbuđenje dolazi nakon ubačaja Sigurdssona, koji je bio upućen Finnbogasonu, no povratnik u reprezentaciju Lovren je odlično reagirao i spriječio neugodnosti po Hrvatsku. Najviše se istaknuo Luka Modrić koji se nudio za igru i svaka opasnija akcija je došla od njega, no nije pregrubo reći kako u prvom poluvremenu nismo vidjeli ništa vrijedno spomena.

Island je stao u čvrsti blok i loptu je prepustio hrvatskim stoperima Lovrenu i Vidi, a napadačka linija Hrvatske u sastavu Perišić-Mandžukić-Kalinić je bila potpuno odsječena. Kovačić nije nimalo dolazio do izražaja, a Badalj je neuobičajeno puno griješio u predaji lopte, dok je većina problema dolazila preko bočnih pozicija u obrani, pogotovo preko strane na kojoj je bio Pivarić.

Drugo poluvrijeme je počelo na vrlo sličan način kao prvo i jedine prijetnje su dolazile nakon prekida. Domaćini su nanizali par opasnih kornera no ništa konkretno i u 55. minuti Hrvatska ima najbolju priliku na utakmici. Perišić je na desnoj strani lijepo u sredini našao Kalinića, koji puca iz prve no lopta odlazi blizu stative islandskog gola. Navedeno razdoblje utakmice je ujedno bilo i najzanimljivije i Island se također probudio, no jako je kratko trajalo to buđenje. Nakon toga se sve vratilo na provjereno stanje, obje ekipe bez neke ideje stoje na terenu, a još treba izdvojiti dobar udarac Brozovića iz daljine kojeg brani Halldorsson. Ipak, kako je utakmica prilazila kraju, Island je bolje izgledao i prvo je Sigurdsson najavio teške minute za Hrvatsku. Kalinić je taj udarac glavom obranio, no odmah u nastavku nakon kornera Magnusson potpuno sam u srcu kaznenog prostora Hrvatske poentira i Island odvodi do velike pobjede.

Sve u svemu, gledali smo ispodprosječnu utakmicu u kojoj se vidjelo kako su igrači bliže godišnjem odmoru nego natjecateljskom nogometu, a borbeni Islanđani su znali kazniti takav pristup. Posebno čude reakcije izbornika Ante Čačića koji je do 88. minute napravio samo jednu zamjenu iako je bilo vidljivo kako kandidata za klupu izrazito puno. Jedini koji može dobiti prolaznu ocjenu je Luka Modrić, no raspoloženi kapetan nije bio dovoljan i Island je došao do pobjede s kojom se izjednačio s Hrvatskom na vrhu grupe I.