Blijeda Hrvatska zasluženo poražena u Norveškoj

Hrvatska je potpuno zasluženo poražena od Norveške u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo...

Domagoj Duvnjak/Getty Images

Željko Babić u svoj je izbornički mandat krenuo porazom, izgubivši rezultatom 27:26 od vrlo dobre, koncentrirane i efikasne Norveške. Hrvatska je bila blijeda, previše je bilo ‘praznog hoda’, dekoncentracije u napadu i nesmotrenosti u obrani i definitivno će trebati dosta vremena da izbornikove ideje nađu svoj put do realizacije na terenu.

Hrvatska je prvo poluvrijeme odigrala nekonzistentno – defenzivno smo još i donekle funkcionirali, koliko je mogao vukao je Mirko Alilović (šest obrana), no naši rukometaši u napadačkom segmentu nisu uspjeli realizirati izbornikove najave o brzom protoku lopte i kraćim akcijama.

Norveška je preko Hansena povela već u prvom napadu, a da su izuzetno raspoloženi i potpuno spremni za okršaj s kaubojima pokazao je i sljedeći napad u kojemu poslije brzog dodavanja na šest metara postavljaju 2:0.

Hrvatska je prvi pogodak zabila u trećoj minuti, no početni je period utakmice definitivno pripao domaćima. U desetoj su minuti imali tri razlike i silovito su ‘parali’ hrvatsku mrežu beskompromisnim udarcima s vanjskih pozicija – načinom koji je, uostalom, baš njihov forte – kratko, jasno i efikasno.

Hrvatska se poslije toga probudila, Alilović je obranio jedan norveški pokušaj gotovo iz mrtvog kuta, a Kopljar u idućem napadu uspio smanjiti na 10:9.

Nisu Norvežani mogli svladati Mirka ni u sljedećem napadu te su kauboji preko raspoloženog Čupića prvi put izjednačili rezultat. Igrali smo u tom trenutku dobru, visoku 6-0 obranu – konačno je proradio i taj segment igre, no – nažalost – ne zadugo.

Koncentracija je ponovno pala pred kraj prvih pola sata. Domaćini su furiozno otišli na 16:13, a dopustili smo im na koncu i da na petnaestominutni predah odu sa četiri razlike. Čupić je neuspješno pokušao lobati Christensena, sijevnula je brza kontra i pogodak u posljednjim sekundama – na semaforu je svijetlilo 17:13.

Ponovno su nam Norvežani uspjeli u mrežu utrpati mnogo golova, dok su hrvatski rukometaši s druge strane imali samo 45 posto realiziranih napada u prvom dijelu. Nastavili su domaćini zadržavati tri pogotka prednosti u prvih desetak minuta nastavka, no Hrvatska se malo po malo dizala te ponovno izjednačila u 43. minuti (20:20).

Hrvatska je prvi put imala napad za vodstvo minutu kasnije, no Christensen je fantastično obranio udarac Domagoju Duvnjak i svojoj momčadi ponudio još jednu šansu da ponovno povede. Iskoristio je to Reinkind silovitim udarcem s devet metara, koju sekundu prije no što se na teren vratio isključeni Stepančić.

Baš kao i u prvom poluvremenu, pad je otpočeo nakon izjednačujućeg rezultata. Počeli su ponovno nerezonski udarci (Karačić) i nesmotreni prekršaji (Horvat), no spasio nas je u tim trenucima Alilović s dvije sjajne obrane. Jednom su Norvežani i iz čiste situacije pogodili vratnicu, no tek što se u polje vratio peti igrač Norvežani su poentirali i još jednom odmakli na dva razlike.

Bile su dovoljne dvije kontre i Babićevi su puleni u posljednjih deset minuta startali ‘od nule’. Potpuno se razbranio Mirko Alilović, do 52. minute sakupio je 13 obrana, no svemu tome unatoč nikako nismo mogli prelomiti ogled i premijerni put – povesti.

Činili smo nesmotrene pogreške, suci su nam (pre)često uzimali loptu, u napadu se igralo na nerazrađene akcije, pogađalo vratnice iz dobrih situacija, a Norvežani su bušili Alilovićevu mrežu čak i s igračem manje (crveni ja karton dobio Gullerund u 54. minuti).

Završetak utakmice donio je ipak više uzbuđenja. Nekako smo uspjeli doći do šanse za izjednačenje, počeli su griješiti i domaći, no udarac Luke Stepančića na koncu je lako je zaustavio Christensen. Potpuno zaslužena – norveška pobjeda, a za četiri dana – revanš u Varaždinu!