Bolivija spasila pobjedu protiv Ekvadora

Iznimno zanimljivim dvobojem Bolivije i Ekvadora počelo je 2. kolo Copa Americe...

Paredes, A. Valencia, Erazo i E. Valencia slave gol Ekvadora/Getty Images

Copa America zaista je iznimno zanimljivo natjecanje. Drugo kolo je otvoreno pobjedom Bolivije u dramatičnoj utakmici protiv Ekvadora 3:2. U drugoj minuti je Dalence lukavo izveo slobodan udarac, no Dominguez je bio siguran. Tri minute potom Raldes je odlično skočio nakon ubačaja iz kornera i glavom je donio Boliviji ranu prednost. Rani pogodak je šokirao Ekvadorce i do 19. minute nismo vidjeli ništa zanimljivo, a onda je Bolivija povećala prednost. Ayavi je neoprezno izgubio loptu, a u nastavku akcije Moreno je uposlio Dalencea, koji je lijepim udarcem iz daljine svladao Rodrigueza. Tek je tada Ekvador počeo nešto bolje igrati i u 21. minuti je bila velika gužva pred bolivijskim vratima, no Ekvadorci su zakomplicirali i propala je prilika.

U 25. minuti vidjeli smo jako loš udarac Martineza. Pet minuta potom je Enner Valencia lukavo pucao nakon pogreške Raldesa, ali Romel Quinonez je bio siguran i upisao je prvu od mnogih obrana. 22-godišnji vratar Bolivara upisao je tek sedmu utakmicu u nacionalnom dresu. Noboa je 32. minuti dobro pucao, ali Quinonez je opet bio nesavladiv. Igrala se 37. minuta kad je Valencia pao u kaznenom prostoru nakon blagog kontakta sa Zentenom i sudac je pokazao na bijelu točku. Valencia je bio precizan, no nekoliko igrača je ranije ušlo u kazneni prostor i morao je ponoviti izvođenje. To ga je dekoncentriralo i pucao je jako loše, te je sjajni bolivijski vratar lako obranio.

Ekvador je u posljednjih 15 minuta prvog dijela bio bolji, ali u 42. minuti opet se tresla njegova mreža. Erazio je visoko podignutom nogom startao na Lizia u kaznenom prostoru, a Moreno je precizno izveo kazneni udarac za 3:0. U drugi dio je Ekvador ušao s Cazeresom i Ibarrom umjesto Pedra Quinoneza i Martineza. Upravo zato je nastavak utakmice bio potpuno drugačiji. Ekvador je konstantno napadao i tražio preokret, a Bolivija se grčevito branila i strepila. Već u prvom napadu je dobar pokušaj Bolanosa završio pored gola.

Montero je u 49. minuti projurio kroz bolivijsku obranu i uposlio Valenciju, a on je lako poslao loptu u mrežu za smanjenje rezultata. Ekvador je tada još agresivnije krenuo u napad. Sijevali su dalekometni pokušaji, bilo je i nekoliko opasnih ubačaja, ali dugo nije bilo opasnih situacija. Bolivija je u napadu bila gotovo nemoćna. U 65. minuti je Ibarra imao sjajnu priliku, no vratar Bolivije je novom prekrasnom obranom opravdao titulu igrača utakmice. Cazeres je u 74. minuti uputio opasan udarac iz svoje polovice terena, a Quinonez je krajnjim naporom odbio u korner.

Posebno je zanimljivo bilo u posljednjih desetak minuta. Ibbarin udarac iz daljine u 81. minuti nije bio precizna, ali već u idućem napadu je Bolanos fantastičnim udarcem s 30 metara, koji je čak i Quinoneza učinio nemoćnim, smanjio na 3:2 i osigurao sjajnu završnicu. U 85. minute je Noboa pokušao s gotovo istog mjesta kao Bolanos, no sreća se nasmiješila Boliviji i pogodio je gredu. Novi napad donio je još jedan pokušaj Bolanosa iz daljine, ali ovog puta nije bio precizan. Bolivijci su strepili i u 87. minuti, ali Quinonez je opet bio veličanstven nakon Cazeresova pokušaja s 20 metara. U posljednjim trenucima je Cazeres još jednom dobro zaprijetio, no zvijezda dana bila je na vratima Bolivije.

Bolivija vodi s četiri boda, slijede Čile sa tri, Meksiko s bodom i Ekvador bez bodova. Utakmica Čilea i Meksika mogla bi dati neke odgovore oko raspleta skupine.