Cedevita ispustila pobjedu i plasman u Top 16 Eurolige

Košarkaši Cedevite u posljednjoj su četvrtini izgubili pobjedu protiv Anadolu Efesa...

Hrvatski prvak zamalo je po drugi put u mjesec dana srušio turski Anadolu Efes, ali se na koncu ipak propustio plasirati u Top 16 Eurolige, što je posljednje nekoj hrvatskoj momčadi uspjelo u sezoni 2009/2010. kad je uspješni europski put imala Cibona pod vodstvom sadašnjeg hrvatskog izbornika Velimira Perasovića.

Turski kolektiv, koji je ove sezone istaknuo ozbiljnu kandidaturu čak i za europski naslov, u Domu Dražena Petrovića pobjedu je ostvario odličnom posljednjom četvrtinom, uzvrativši tako Veljku Mršiću i njegovim pulenima za istanbulski poraz (81:75).

Prvu četvrtinu dobili su gosti; Šarić i društvo zabijali su mnogo lakih poena, no Cedevita je dva puta vodila, u sedmoj minuti bilo je i plus četiri, samo da bi gosti preokrenuli preko Šarića, ušli u seriju od 5:0 te prvi dio utakmice okončali rezultatom 13:17. Druga četvrtina bila je vrlo slična, no domaći su se uspjeli održati na životu te na odmor otići sa samo tri koša minusa.

Preokret se dogodio u trećoj četvrtini; Bilan, Arapović i Pilepić uz pomoć Jacoba Pullena vodili su hrvatskog prvaka do plus osam, a rezultat je to velike serije od čak 13:0. U 32. minuti Babić je tricom postavio i deset razlike, no tada je ponovno uslijedio neobjašnjiv pad. Tek pet poena postigli su domaći u prvih sedam minuta odlučujućeg perioda, Efes je ušao u seriju od 8:0, a vukli su Brown i Dario Šarić, koji je tricom tri minute prije kraja donio Efesu prednost od 72:70.

Pokazalo se to na koncu prevelikom ‘crnom rupom’ za domaće. Pogodila je Cedevita tek jedno slobodno bacanje, Efes na drugoj strani uvratio novom tricom, Šarić je poslije skoka u napadu zabio za 77:72 i postalo je jasno kako je pobjeda ipak iskliznula iz ruku. Cedevita se vratila na tri razlike, no dalje nije mogla. Konačan rezultat glasio je 75:81. Najefikasniji u redovima poraženog sastava bio je Miro Bilan s 18 ubačaja i dvije asistencije, a pridružili su mu se Jacob Pullen sa 17 koševa i pet asistencija te Fran Pilepić s 12 poena (4/4 za tri). U redovima Efesa najbolji je bio Dario Šarić sa 16 poena.

Do kraja natjecanja po skupinama ostala su još dva kola, Top 16 izborit će najbolje četiri ekipe iz svake skupine, a Top 16 na rasporedu je od 29. prosinca do 9. travnja iduće godine. Playoff se igra od 12. do 26. travnja, dok je veliki Final Four u Berlinu predviđen od 13. do 15. svibnja.

Cedevita je u skupini B sada izjednačena s Turcima (četiri pobjede i četiri poraza), a u sljedećem će kolu u okršaju s Milanom pokušati iskoristiti drugu meč-loptu za povijesni klupski uspjeh. U posljednjem dvoboju pak gostuju kod Laboral Kutxe. Prolaz je već osigurao Olympiacos, a isto bi poslije večerašnjeg susreta s Limogesom mogla učiniti i Kutxa.