Cibona prvi polufinalist kupa, Zadar teže nego očekivano

Iako veliki favoriti pred susrete, Cibona i Zadar su teže od očekivanog slavili protiv svojih suparnika

Počelo je 28. izdanje košarkaškog kupa “Krešimir Ćosić”. Domaćin je po drugi puta Split, a mjesto održavanja utakmica su Gripe. Prvi dan odigravanje završnice kupa nam nosi dvoboje četvrtfinala, a do kraja dana će svoje utakmice odigrati Cibona i Adria Oil Škrljevo, Zadar i Bosco, Cedevita i Zabok, Split i Gorica.

Cibona – Škrljevo 78:71 (23:16, 13:19, 21:16, 21:20)

Cibona: Markota 7, Pilepić 4, K. Ljubičić 4, Gilbert 2, M. Ljubičić 15, Rozić 9, Novačić 21, Marić, Rogić 4, Bundović, Bilinovac 8, Prkačin.

Škrljevo: Krstanović 5, Barnjak 15, Ušić 10, Uljarević 13, Yacoubou 9, Štemberger 3, Kučan, Lebo 5, Cvitković, Šarac 2, Williams 9.

Cibona kao momčad sa najviše osvojenih naslova pobjednika hrvatskog košarkaškog kupa je imala čast otvoriti isti, dok s druge stane se našla momčad Škrljeva, koja je na krilima povijesnog uspjeha u Alpe Adria Cupu ušla u susret spremna da pomrsi račune svojim protivnicima.

Cibona je u konačnici slavila sa rezultatom 78:71, a sam susret je odlučen praktički u zadnjim trenucima utakmice.

Početak je ponudio izjednačenu košarku, a tek krajem prve četvrtine Cibona uspijeva stvoriti rezultatsku zalihu (23:16). Iako se u drugoj četvrtini činilo kao da bi Cibona se mogla odvojiti i prelomiti susret, Škrljevo je malo po malo uspijevalo smaljivati rezultat i do odmora se sasvim približiti na 36:35.

Nastavak susreta je ponudio uzbudljiv susret. Cibona nije nikako mogla slomiti protivnika i Škrljevo je u tim trenucima uspijevao čak doći do minimalne prednosti. Pobjednik je pak odlučen u posljednjoj minuti igre, kada Markota nekoliko sekundi prije kraja pogađa za 77:71 i odlučuje pobjednika. Na samom kraju nesportsku je zaradio mladi Karlo Uljarević, te priuštio Ciboni mirnu završnicu.

Cibonu je predvodio Igor Novačić sa 21 poenom i 5 skokova, dok je kod Škrljeva kapetan Josip Barnjak ubacio 15 poena i dodao 3 skoka, 2 asistencije.

Zadar – Bosco 76:63 (14:19. 28:18, 10:18, 24:8)

Zadar: Marić 1, Krajina 2, Božić 10, Dašić 8, Vaughn 4, Špralja 4, Vuković 11, Brzoja 10, Bašić 3, Planinić, Little 23.

Bosco: Puljko 10, Babić 12, Primorac 10, Vucić 10, Palokaj 8, Šeparović, Jularić, Tomić 7, Vidović 4, Herceg, Chavlovich 2.

Zadrani su užasno ušli u susret protiv Boscoa, a igrači Ivice Burića su to dobro iskoristili. Bosco je u prvoj četvrtini poveo s najvećih osam razlike (7:15) za njih. Do kraja prvog perioda Zadrani su se uspjeli čak sasvim približiti, dok je semafor na kraju četvrtine pokazivao 14:19 za Bosco. Dugu dionicu igre Zadrani su ipak stisnuli gas i dobili sa deset razlike (28:18). Već na početku četvrtine Zadar je sustigao i prestigao Bosco, da bi na poluvrijeme išli sa prednosti 42:37.

Drugo poluvrijeme je počelo preslikom prvog i Bosco je dobrom igrom ponovno rezultat doveo na svoju stranu 52:55. Ipak da već prvog dana odigravanja kupa ne posvjedočimo čudu, Zadrani su se pobrinuli sa jakom posljednjom dionicom u kojoj su protivnicima dopustili samo 8 poena. Zadar je sa ubačenih 24 poena u posljednjoj četvrtini izdominirao protivnika, koji su se nakon tri dobre četvrtine raspali i zaustavili se na brojci od 63 poena.

Zadra je predvodio standardno najbolji amerikanac Mario Little sa 23 poena, uz visoku efikasnost. Kod Boscoa je najviše zabio Petar Babić 12 poena, dok je dobru partiju odigrao Mate Vucić sa 10 poena, 8 skokova i 6 asistencija.

Slijedi susret Cedevite i Zaboka, nakon kojeg nastupaju domaćin Split protiv Gorice. Prvo polufinale između Cibone i Zadra je na rasporedu sutra u 16:30.