Čile se namučio protiv Perua

Čile je prvi finalist Copa Americe...

Choclito, maskota Copa Americe/Foto: Gettyimages

Mnogo teže od očekivanog Čile je u polufinalu Copa Americe svladao Peru 2:1. Za naslov prvaka Južne Amerike borit će se pred svojim navijačima s pobjedničkom sutrašnjeg dvoboja Argentine i Paragvaja. Peru je bolje otvorio utakmicu i u devetoj je minuti Guerrero ubacio, a Farfan je glavom s desetak metara pogodio vratnicu. U 17. minuti je Guerrero lijepom povratnom loptom pronašao Lobatona, koji je s dvadesetak metara sjajno pucao nekoliko centimetara pored gola. Peru je dominirao, a Čile se u tim trenucima branio. A onda se u 20. minuti sve promijenilo jer je Zambrano dobio izravni crveni karton zbog udaranja Aranguiza nogom u leđa. Već je imao žuti karton iz ranijeg obračuna sa Vargasom.

Čile je odmah nakon dobivanja brojčane prednosti preuzeo kontrolu utakmice. U 26. minuti je Valdivija iz daljine pucao pored gola, a bio je to prvi čileanski udarac prema vratima. Dvije minute potom Sanchez je uposlio Valdiviju, a on je pored nekoliko protivničkih igrača uspio pronaći prostor za udarac, ali nije bio precizan. Igrala se 34. minuta kad je Advincula u posljednji trenutak blokirao opasan pokušaj Vargasa. Četiri minute potom je Guerrero ubacio, a Farfan je umalo iskoristio nesporazum u obrani Čilea, ali Bravo je pokupio loptu.

Čile je u 42. minuti okrunio bolju igru nakon isključenja. Sanchez je lijepo ubacio, Aranguiz je preskočio loptu, koja se od vratnice odbila do Vargasa, a on je spretnom reakcijom iz blizine donio prednost Čileu. No, Vargas je vjerojatno bio u zaleđu kod ubačaja Sancheza. Vidal je dvije minuta kasnije iz daljine pucao preko gola. U posljednjoj minuti prvog dijela je zaprijetio Farfan, ali nije bilo problema za čileanskog vratara.

U 49. minuti je Čile trebao osigurati pobjedu, ali je novi pogodak Vargasa neopravdano poništen zbog zaleđa. Pet minuta nakon toga je Advincula ubacio za Farfana, ali Bravo je upisao još jednu sigurnu obranu nakon udarca glavom napadača Perua. Gallese je u 56. minuti zaustavio Valdivijin pokušaj s velike udaljenosti. Igrala se 60. minuta kad je Farfan ubacio, a Medel je poslao loptu u vlastitu mrežu za izjednačenje. Tako je Peru nagrađen za nešto hrabriju igru u drugom dijelu. No, njihova radost je trajala samo četiri minute jer je Vargas savršenim udarcem s tridesetak metara postigao svoj drugi pogodak za novu prednost Čilea.

Bravo je u 74. minuti zaustavio udarac Pizzara glavom nakon dobrog ubačaja Farfana. Valdivia je pet minuta potom proigrao Sancheza, koji je loše reagirao i iz blizine pucao preko gola. U idućoj akciji je Vidal uputio dobar udarac iz daljine, no nedostajalo je preciznosti. Čilea je u završnici rutinski čuvao pobjedu. Vidal je u prvoj minuti sudačke nadoknade imao sjajnu priliku nakon brze akcije, ali je Gallese dobro reagirao.