Davis Cup: Marin Čilić osigurao Hrvatskoj pobjedu protiv Nizozemske i povratak u Svjetsku skupinu

Davis Cup, play-off za Svjetsku skupinu: Thiemo De Bakker - Marin Čilić 7:6(4), 4:6, 2:6, 5:7

Marin Čilić/Getty Images

Hrvatska se nakon godinu dana opet vratila u Svjetsku skupinu Davis Cupa. Odlučujući treći bod na gostovanju u Nizozemskoj osigurao je Marin Čilić, koji je uz dosta muke pobijedio 145. igrača svijeta Thiema de Bakkera. Prvi hrvatski reket je nakon dva sata i 57 minuta igre slavio s 3:1 u setovima.

Nakon što je najbolji nizozemski tenisač Haase nadoknadio dva seta zaostatka u dvoboju s Delićem, stvar je spasio pobjednik US Opena, koji je unatoč umoru i raspoloženom protivniku Hrvatskoj donio odlučujuću pobjedu.

Loše otvaranje Čilića

Čilić je loše otvorio meč, izgubivši odmah na početku svoj servis. Nizozemac je svoj servis bez problema sačuvao do prilike za set (5:4), ali je Čilić u najboljem trenutku vratio igru i break za 5:5. U sljedećem gemu sa četiri je čista asa demoralizirao de Bakkera, koji je svoj servis ipak sačuvao prije tie-breaka. Nizozemac je dodatnu igru otvorio sa 4:0, iznenadivši Čilića sa nekoliko kratkih lopti. Prvi hrvatski reket približio se na 6:4, ali je Nizozemac ogromnu prednost sačuvao za 1:0 vodstvo u setovima.

Čilić je odmah na početku drugog seta imao priliku za break (30:40), ali je Nizozemac uspio sačuvati svoj servis. No, Čilić drugu priliku nije propustio i kod 1:1 uzeo je break Nizozemcu. Hrvatski je reprezentativac bez većih problema servis čuvao do 5:4 kada se Nizozemcu otvorila prilika. Imao je dvije break lopte, ali je Čilić obje anulirao i rezultat stavio u egal.

De Bakker pao u završnici

Najbolji hrvatski tenisač u istom je ritmu otvorio i treći set te odmah na početku uzeo servis 26-godišnjem Nizozemcu. Drugi break stigao je kod 4:2 i Čilić je potom uspješno servirao za 2:1 u setovima. U četvrtom setu de Bakker je kod rezultata 2:1 imao 0:40 na Čilićev servis, ali je Marin s dva asa uspio i to izvući. Kod rezultata 5:5 Čilić je stvorio dvije break šanse (15:40) i drugu realizirao odličnim reternom na Nizozemčev servis. Svoj je servis Čilić bez većih problema pretvorio u 7:5 za veliko slavlje u redovima pomlađene hrvatske reprezentacije.