Davis Cup: Mate Delić protiv Haasea propustio 2:0 u setovima

Prvi nizozemski reket slavio je sa 3:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:4 nakon tri sata i 17 minuta igre

Mate Delić/foto: HTS/Gordana Anders

Mate Delić vodio je 2:0 u setovima protiv Robina Haasea i zamalo postao novi hrvatski teniski junak, ali ipak nije uspio. Nakon velikog preokreta u režiji 70. igrača svijeta, odluka o putniku u Svjetsku skupinu između Nizozemske i Hrvatske past će u posljednjem meču između Thiema de Bakkera i Marina Čilića.

Haase je drugi bod svojoj zemlji donio pobjedom 3:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:4 nakon tri sata i 17 minuta. Inicijativa između dvojice igrača izmjenjivala se poput ping-pong loptice, no Delić je nakon velike borbe platio danak neiskustvu. Ovo mu je bio prvi profesionalni meč u karijeri u kojem je igrao pet setova.

Odlično otvaranje meča

Splićanin je otvorio meč na najbolji mogući način. Nakon što je ubojitim servisima lakoćom stigao do prvog gema, odmah u drugom stiže do breaka. Jedan sjajan poen na mreži, dvije Haaseove pogreške i neobranjivi bekhend osigurali su mu rano vodstvo.

Nizozemac se brzo mogao vratiti u set, ali je kod 2:0 za Splićanina propustio dvije break lopte. Do kraja seta Haase više nije prijetio, ali jest Delić, koji je pri 5:2 propustio dvije prilike da riješi stvari dvostrukim breakom. Haase se izvukao pa je Mate u sljedećem gemu stigao i do seta.

Na početku drugog seta Haase je opet bio korak prekratak za break. U podužem drugom gemu imao je dvije prilike, no Delić je još jednom demonstrirao čvrstinu i nakon nekoliko izjednačenja zadržao servis.

Propustio dokrajčiti Haasea

U petom je gemu Haase ponovno „pročitan“. Mate je strpljivo izgradio napade i briljantnom paralelom iskorisito drugu break loptu za vodstvo 3:2. „Prokletstvo“ break lopti za Haasea se nastavlja u osmom gemu, kada je prokockao ukupno šestu. Delić se suočio sa 30:40, ali je odličnim servisima okrenuo stvari za vodstvo 5:3.

Na servisu za set Delić nam je malo testirao živce. U gemu s maratonskim izmjenama prvo je s dva velika promašaja propustio prvu i drugu set loptu, zatim spasio sedmu break loptu, a onda riješio sve dileme i poveo s 2:0 u setovima.

Psihički uzdrmani Robin Haase mogao je biti dokrajčen u petom gemu trećeg seta, no Delić nije iskoristio dvije break lopte. Ispostavit će se da ga je to skupo koštalo. Pri servisu za ostanak u setu kod 4:5, jedan promašeni slajs otvorio je Haaseu set-loptu, a novi Matin promašaj mu donio set i razbudio nizozemsku publiku.

Četiri gema zaredom

Izgubljeni set se, nažalost, nepovoljno reflektirao na Delićevu igru. Na startu četvrtog seta nizom pogrešaka gubi servis, a Haase uz vodstvo 2:0 gradi i samopouzdanje, pojačano sve glasnijim skandiranjem navijača. Delić ga je pokušao razbiti medicinskim time-outom kod 0:3.

Ni to nije pomoglo. U sljedećem gemu Haase opet radi break, kojim praktički osigurava izjednačenje i definitivno prolongira odluku o pobjedniku za peti set. O tome kako su se stvari preokrenule štošta govori činjenica da je Delić u četvrtom setu imao samo šest winnera (a u prethodna tri redom 15, 11, 16).

Delić se ponovno budi na početku petog seta, kada stiže do tri break lopte, koristi treću i odlazi na 2:0. Prednost nije dugo zadržao jer Haase radi munjeviti re-break, a nakon toga još jednom oduzima servis našem tenisaču te sa četiri gema zaredom stiže nadomak osvajanja meča. Mate više nije dočekao šansu za povratak, stoga će Krajanov džoker za pobjedu ipak morati biti Marin Čilić.