Davis Cup: Mate Delić u debiju stigao do svoje najveće pobjede karijere

Splićanin je sa 4:6, 6:4, 7:5, 6:2 svladao 72. igrača svijeta Igora Sijslinga

Mate Delić/foto: HTS/Dana Anders

Mate Delić kreirao je u Amsterdamu malu senzaciju, sa 3:1 u setovima pobijedio 72. igrača svijeta Igora Sijslinga i Hrvatsku približio povratku u Svjetsku skupinu Davis Cupa!

U svom premijernom nastupu u najvećem teniskom momčadskom natjecanju, 21-godišnji je Delić izgubio prvi set, a nakon toga odigrao kao da je već godinama u reprezentaciji i potpuno šokirao domaćine.

Drugi set pun preokreta

Prvi set koji je odigrao za Hrvatsku za Delića je bio pravi rollercoaster. U petom gemu, pri rezultatu 2:2, spasio je tri break lopte prije nego je Sijsling iskoristio četvrtu i stigao do prednosti.

Mate je ekspresno vratio break i to ne izgubivši ni poen na sljedećem Sijslingovom servisu. Kod 3:3, domaći igrač ponovno slama Delićev servis. Nakon toga više nije gubio prednost te osvaja set sa 6:4 nakon 45 minuta.

Drugi set servirao je preokrete kakve obično viđamo u ženskom tenisu. Delić je poveo 3:0 pa dvaput izgubio servis, a zatim napravio još dva breaka za potpuni povratak u meč.

Prvi gem bio je test živaca i koncentracije za obojicu. Sijsling je stigao do 0:40 i imao tri šanse za break, no sve ih je prokockao. Na posljednjoj je samo trebao plasirati lagani volej, ali ga je poslao u mrežu. Delić je poveo 1:0, dobio „krila“ i odmah u sljedećem gemu napravio break.

Sijsling se ispromašivao

Sijsling se, međutim, odmah vraća u igru i trećim breakom u meču uskoro stiže do izjednačenja. Domaća publika se digla na noge, a 72. igrač svijeta ponovno je počeo igrati samouvjereno i kod 3:3 radi novi break za vodstvo.

Delić nije dopustio da mu drugi set tako lako iscuri kroz prste. U osmom gemu još jednom vraća break i vraća se na 4:4, a sigurnim servis gemom stiže i do vodstva. Sijsling je servirao za ostanak u setu, ali se ispromašivao i omogućio Deliću da izjednači na 1:1 u setovima.

U trećem setu rano do vodstva stiže Sijsling. S više uzastopnih neprisiljenih pogrešaka, Delić mu praktički poklanja prva dva gema. Pri rezultatu 2:1 za Nizozemca, naš je tenisač pozvao fizioterapeuta Roberta Prusca zbog bolova u desnoj ruci (Delić je ljevak) te nakon poduže masaže nastavio meč.

Sijsling je ispustio prednost pri vodstvu 4:3. Delić je odlično držao loptu u igri, dočekao Nizozemčeve pogreške te iskoristio drugu break loptu za hvatanje priključka. Uskoro je poveo sa 5:4, zatim i 6:5, a onda stiže trenutak koji je prelomio meč.

Sijsling se u igri za ostanak u setu suočio sa 15:30 i zatim napravio dvije pogreške koje su Deliću donijele veliko vodstvo. Prvo je u aut poslao forhend, a onda i volej – i Splićanin osvaja treći set sa 7:5!

Znalački odigrao četvrti set

Nizozemac se tada potpuno raspao. Delić je postao sigurniji na servisu te na početku četvrtog seta odmah došao do breaka. Preciznije, domaćin mu ga je poklonio dvostrukom pogreškom. Mate je potvrdio prednost brzinskim servis gemom i odjurio na 3:0.

Delić je ostatak meča odigrao poput rutinera. Znalački je zadržao servis, pustio Sijslinga da se razmaše i pogriješi, na očaj gledatelja u dvorani Ziggo Dome. Meč je zaključio još jednim breakom za 6:2. Najveću pobjedu karijere proslavio je stisnutom šakom, kao da je od početka znao konačni ishod, a Hrvatska je protiv Nizozemske stigla do vrlo važnog, možda i presudnog boda!