Dinamo teškom mukom do novog trofeja

U finalu Kupa Dinamo je nakon izvođenja jedanesteraca svladao Split...

{$alt}

Finale Kupa između Dinama i Splita na Maksimiru možda nije bilo atraktivno, ali bilo je to zanimljivih 120 minuta. Dinamo je kontrolirao igru, no stvorio je jako malo prilika. Split se strpljivo branio i čekao svoje prilike. Odluka je pala izvođenjem udaraca s bijele točke, a Dinamo je slavio 4:2. Pehar je uručila predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Već u drugoj minuti Dinamo je zaprijetio, no Čorić je pucao preko gola. Dvije minute kasnije Henriquez je igrao rukom u kaznenom prostoru, no Bebek nije pokazao na bijelu točku. Bila je to prva od nekoliko dvojbenih odluka riječkog suca. Nakon toga su Splićani odličnom igrom u obrani smirili ritam utakmice. U desetoj minuti je Soudani s dvadesetak metara pucao pored gola. Četiri minute potom Pivarić je prekrasno izveo slobodni udarac, ali Zagorac je sjajnom reakcijom odbio loptu preko gola. Pritom se vratar Splita ozlijedio, no nakon pružene pomoći je ipak nastavio utakmicu.

Slijedilo je razdoblje ofenzive Splita. U 22. minuti je Ježina bez većih problema obranio pokušaj Cikalleshija. U sljedećih nekoliko minuta vratar Dinama je u dvije situacije sjajnim istrčavanjima otklonio opasnost ispred albanskog napadača. Dinamo je tražio kazneni udarac nakon pada Ademija u kaznenom prostoru u 31. minuti, no Bebek nije tako mislio. Bila je to posljednja zanimljiva situacija u prvom dijelu. Dinamo je kontrolirao posjed lopte, ali Zagorac je to mogao mirno promatrati.

U prvih pet minuta nastavka Soudani je imao dva neprecizna udarca. Taravel je u 52. minuti zamijenio ozlijeđenog Sigalija. Nastavila se Dinamova dominacija bez većih opasnosti. Dobar pokušaj Ademija u 58. minuti nije bio precizan. Cikalleshi je pet minuta kasnije imao sjajnu priliku, no malo je zakasnio na dobar ubačaj s desne strane. Mamić je u 65. minuti odlučio osvježiti napad uvođenjem Fernandesa umjesto Čorića. U 71. minuti je Soudani s dvadesetak metara loše pucao. Šest minuta potom uzvratio je Taravel dobrim pokušajem s 25 metara, no nije bilo problema za Zagorca. Bio je to drugi udarac Dinama u okvir gola. Nakon toga nismo vidjeli ništa zanimljivo do petominutne sudačke nadoknade. U prvoj minuti je Blagojević oborio Pjacu i Dinamo je imao slobodan udarac u odličnoj poziciji na 18 metara od gola, no Mamićevi igrači su pokušali kombinirati i propala je prilika. Zagorac je u idućoj akciji zaustavio dobar pokušaj Soudanija s 25 metara. U posljednjim trenucima dvoboja Rog se probio po desnoj strani i pokušao uposliti Cikalleshija, no obrana Dinama je blokirala. Mladi ofenzivac Splita je pogriješio što nije pokušao sam završiti akciju nakon velike pogreške Šimunovića.

U 95. minuti Galović je dobio drugi žuti karton i Split je morao 25 minuta igrati s desetoricom. Vulić je odmah pojačao obranu uvođenjem Majstorovića umjesto Cikalleshija. Splitska obrana je u 101. minuti blokirala pokušaj Ademija. U posljednjim trenucima prvog produžetka je zbog prigovora isključen Zoran Vulić. Split je u drugom produžetku lakoćom zaustavljao napade Dinama. Jedino što vrijedi izdvojiti je obrana Ježine nakon udarca Mršića u 114. minuti. Nakon 120 minuta igre mreže se nisu tresle i na redu su bili jedanaesterci. Barbarić je donio prednost Splitu, no odmah je zabio i Henriquez. U drugoj seriji je Rog pogodio gredu, a Taravel je doveo Dinamo u vodstvo. Blagojević je pucao daleko preko gola, a Pivarić je pogodio za prednost Dinama 3:1. Mršić je u četvrtoj seriji vratio nadu Splitu, ali Machado je bio precizan za veliko slavlje domaćina.