Dinamo u Luksemburgu spasio (europsku) sezonu

Dinamo je uspio isprati gorčinu iz Maksimira i preko Fole Esch izboriti treće pretkole Lige prvaka...

Slavlje Dinamovih igrača/Foto: facebook.com/dinamo

Zoran Mamić ipak je uspio na vrijeme ‘osposobiti’ svoju momčad, podići im moral poslije šokantnih zbivanja u Maksimirskoj 128 te ‘probuditi’ prijeko potrebno samopouzdanje prije uzvratne utakmice drugog pretkola Lige prvaka. Fola Esch izazvala je dosad najveći nemir u zagrebačkim redovima, no sve je riješio Marko. Točnije, njih dvojica.

Dinamovci su u Luksemburgu krenuli baš kao što su danima, potaknuti trima slabi(ji)m prezentacijama na početku sezone,  najavljivali – oštro i otvoreno. Valjalo je ispraviti ‘maksimirsku sramotu’, uostalom – bez postignutog pogotka u daljnje bi natjecanje senzacionalno otputovala Fola.

Pokušao je tako u drugoj minuti Soudani, a isti je igrač dvaput zaprijetio i u 15. minuti – prvi udarac obranio mu je Hym, a iz ponovljenog je pokušaja modri ofenzivac ipak bio neprecizan. Netom prije toga premijerno je priprijetila Fola – Rani je izveo korner, no Dallevedove je promašio iz solidne situacije.

Fola je u tom periodu pomalo i preuzela inicijativu, nekoliko su puta opasnije pokušali ugroziti vrata Eduarda, no bravu je naposljetku prvi ‘otključao’ Dinamo. Slobodan udarac izveo je Paulo Machado, a najspretniji je u šesnaestercu domaćina bio Marko Pjaca te prizemnim udarcem poslao loptu uza samu vratnicu.

Smirila se igra poslije vodećeg pogotka Zagrepčana, a prvo sljedeće veliko uzbuđenje zabilježili smo u 40. minuti. Sve je učinio Pjaca, prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor ostavivši iza sebe dva braniča Fole i smireno pogodio drugi kut Hymova gola. Sjajnu prigodu u prvoj minuti sučeve nadoknade imao je i Angelo Henriquez, no njegov je udarac s ruba kaznenog prostora završio samo kornerom.

Jedini hrvatski predstavnik u najjačem klupskom natjecanju na svijetu u drugom je poluvremenu krenuo dosta slabije; prvi opasniji udarac imali su Luksemburžani, ali siguran je između vratnica bio Eduardo. Dinamo je pokušao u 58. minuti, čak četvorica su krenula u kontru, Matel je nakon brze akcije uputio loptu u sredinu, no u posljednji je čas obrana Fole uspjela otkloniti opasnost.

U slabašnom drugom poluvremenu gledatelje su najviše ‘zabavljale’ izmjene s obje strane, a prigoda gotovo da i nije bilo. Sve do 75. minute, kad je Dinamo postavio i konačnih 0:3; ponovno je sve sam napravio Marko, ovoga puta Rog. Prošao je nekoliko domaćih braniča, stvorio si prostor i neobranjivo pogodio za ukupnih 4:1 (1:1).

Hrvatski prvak uspio je tako osigurati nastup u trećem pretkolu Lige prvaka, gdje će ih čekati norveški Molde.