Nitra, Slovačka, Europskojuniorsko prvenstvo u odbojci

DRAMATIČAN POČETAK U PET SETOVA

Hrvatska odbojkaška juniorska reprezentacija

Prvi protivnik naše reprezentacije je bila Belgija, ekipa koja već 3 godine igra zajedno i konstantno je na velikim natjecanjima pa je bilo realno za očekivati da će upravo ona biti favorit u toj utakmici. Izbornica Marija Anzulović za prvu postavu je odabrala Ivonu Josipović na poziciji tehničara, Leu Cvetnić i Katarinu Pavičić na poziciji primača/pucača, Emu Strunjak i Astrid Popić na srednjem blokeru te Brunu Anu Vranković na korektoru, a na poziciji libera započela je Amanda Gaši.

Obje ekipe su u utakmicu ušle vidno nabrijane što su i pokazale igrom. Od početka je počela igra poen za poen i nije bilo većih odvajanja, no ipak na prvi tehnički time-out Belgijke odlaze s prednošću od 2 poena (8:6). Nakon toga tempo igre lagano opada, prvenstveno zbog promašenih servisa, što Belgijke iskusno iskorištavaju i već na sljedećem tehničkom time-outu imaju prednost od 16:12. Na ovoj razini odbojke teško se može sustići neka veća razlika, no izbornica Anzulović pokušala je preokrenuti rezultat uvođenjem Lade umjesto Vranković. No, Belgijke su spremne na sve i ne posustaju u osvajanju seta koji završava 25:20 u njihovu korist.

Opće je poznato da se pogreške moraju smanjiti na minimum, ali njih će uvijek biti, no kada se zaredaju tri pogreške već u samom početku seta trener je primoran zvati minutu odmora kao što je to bila izbornica Anzulović u drugom setu na 4:1 za Belgiju. Time-out je urodio plodom jer Hrvatice oduzimaju vodstvo (6:5), ali nažalost to je bilo posljednje vodstvo u tome setu. Belgijke prebacuju u veću brzinu, a njihov kolovođa je definitivno bila Silke Van Avermaet koja je sa serijom od 9 poena na servisu jednostavno okončala set koji je završio 25:16.

„Prvenstveno mislim da smo prva dva seta bili u grču jer smo ipak prva generacija nakon 8 godina koja je došla na EP. Velika je to stvar za nas, ali veliki je i pritisak, ali i uzbuđenje“ rekla je jedna od najboljih igračica u našim redovima, Lea Cvetnić.

Svi su Hrvatice već otpisali u ovoj utakmici, no utakmica nije završena dok sudac ne da znak za to. Početak trećeg seta bio je senzacionalan za našu reprezentaciju, a glavna junakinja je bila Lea Cvetnić koja je sa svojim fantastičnim servisima Hrvatsku dovela na 7:0. Tada je sve krenulo, Strunjak je postavila zid na mreži, a Matić je postala glavni stup prijema. No, Belgijke nisu neke amaterke koje su se tek tako skupile. Malo po malo su smanjivale razliku te na 16:16 izjednačile rezultat. Odlučnost i čvrstoća u bloku kapetanice Strunjak odlučila je set (25:20) te su se tako Hrvatice vratile u utakmicu.

Četvrti set je definitivno bio najuzbudljiviji. Obje ekipe su davale svoj maksimum, a gledatelji su mogli uživati u odličnoj odbojci. Niti jedna ekipa se nije znatno odvojila do 20:15 kada je Katarina Pavičić zaredala seriju od 5 sjajnih servisa. Naše reprezentativke su bile svjesne da je ovo savršena prilika da preokrenu cijelu utakmicu, a takva prilika se ne propušta. Snalažljivost u hrvatskom napadu završila je set (25:22) te donijela hrvatskoj prvi bod na EP-u.

Peti set je uvijek lutrija, nema mjesta niti jednoj pogrešci. Upravo je ovdje do izražaja došlo Belgijsko iskustvo i mnoštvo utakmica u nogama. Strane su se mijenjale na 8:4 za Belgiju što je bila dovoljno velika prednost da Belgijke bezbrižno završe ovaj set (15:12) pa tako i ovu utakmicu. Nažalost, naše se djevojke moraju zadovoljiti samo s jednim bodom, ali činjenica da su se vratile u utakmicu nakon 0:2 je fascinantna te dokazuje njihovu jaku mentalnu spremu.

„Drago mi je što smo se nakon 2 seta uspjeli vratiti. Smatram da smo u petom setu izgubili zato što smo se opustili jer smo mislili da ćemo i njega osvojiti takoreći lako kao prethodna dva“,  komentirala je Cvetnić.

Sljedeća utakmica na repertoaru naših djevojki je sutra u 20h protiv Bugarske.