EP Futsal: Španjolci po osmi naslov nakon drame sa Kazahstanom!

Španjolci teže od očekivanog love osmi naslov prvaka Europe.

U reprizi polufinala s posljednjeg europskog prvenstva snage su odmjerili Kazahstanci i Španjolci. I drugi put zaredom slavili su višestruki europski prvaci Španjolci, otpor Kazahstana uspjeli su slomiti tek nakon izvođenja penala.

Španjolci su vodili igru od početka susreta, moglo se osjetiti i ponešto nervoze jer su u prvom djelu susreta napravili dosta pogrešaka. Do prve prilike stiže Miguelin u drugoj minuti, vodstvo sprječava vratar Higuita. Kazahstan je uzvratio tri minute kasnije, sam se snašao Serik Zhamankulov ispred Paca Sedana, koji je u tom dvoboju završio kao pobjednik. Već u sljedećoj minuti novu priliku propušta Kazahstan, ovog puta priliku nije iskoristio Dinmukhambet Suleimanov. U osmoj minuti ipak Kazahstance u vodstvo dovodi Taynan, lijepo su izigrali obranu Španjolske. Favoriti prvenstva vračaju se u 16. minuti, nakon kornera u vlastitu mrežu loptu šalje Chingiz Yasenamanov. Nešto više od minute do kraja poluvremena Španjolska stiže do preokreta, pogodak nakon novog prekida postiže Marc Tolra i postavlja rezultat poluvremena.

Bila je to utakmica preokreta i u nastavku, Kazahstan je uspio ponovo okrenuti u svoju korist, potrebno im je bilo 35 sekundi. U 25. minuti postiže pogodak vratar Higuta, koji sjajno pogađa u gornji kut Paca Sedana, a pogodak bi mogao ući u uži izbor za naj gol prvenstva. Za novo vodstvo Kazahstana gol postiže Pavel Taku, ponovo su izigrali obranu Španjolske. Aktualni prvaci su bili najopasniji iz prekida, ovog puta nakon auta izjednačava Joselito, a novo vodstvo Španjolskoj donosi Pola, pogotkom u 34. minuti utakmice. Tu još nije bio kraj golovima i minutu prije kraja regularnog djela izjednačava ponajbolji pojedinac Kazahstana, Douglas Junior.  U produžetku ponovo Španjolci preuzimaju inicijativu i pogotkom Miguelina treći put na utakmici stižu do vodstva, za 4:5 pogađa u 43. minuti susreta. Dvorana u Ljubljani poduprla je borbene Kazahstance, to ih je ponijelo do novog izjednačenja, u 48. minuti rezultat produžetka postavlja Serik Zhamankulov. Kod izvođenja penala Španjolci su bili sigurni i bili uspješni iz sva tri pokušaja, što im je donijelo očekivano finale s Portugalom, koje je na rasporedu u subotu.

Kazahstan 5:5 Španjolska
Taynan 8’, Higuita 25’, Taku 25’, Douglas Junior 39’, Zhamankulov 48′; Yesenamanov 16’ (AG), Tolra 19’, Joselito 29’, Pola 34’, Miguelin 43’,

Kazahstan: Higuita (V), Taynan, Yesenamanov, Douglas Junior, Nurgozhin, Shamro (V), Zhamankulov, Suleimenov (K), Dovgan, Pershin, Taku, Tursagulov, Orazov

Španjolska: Paco Sedano (V), Ortiz (K), Pola, Miguelin, Alex, Jesus Herrero (V), Tolra, Bebe, Adolfo, Solano, Lin, Lozano, Rafa Usin, Joselito