EP juniora: Mladi košarkaši svladali Island i izborili prvo mjesto u skupini

Hrvatski juniorski košarkaški reprezentativci su i prije utakmice s Islandom znali da će pobjedom završiti prvi u skupini B, budući da su Mađari iznenađujuće slavili u ranije igranom susretu s Bjelorusijom. Podcjenjivanja nije bilo pa su izabranici Vladimira Anzulovića Island ispratili rezultatom 75:45, čime se osiguralo prvo mjesto skupine jednu utakmicu prije kraja grupnog dijela.

Island je utakmicu bolje počeo i bilo je 9:7, no već u 14. minuti rezultat se pretvorio u 9:26. Počelo se igrati ozbiljnije, s pet relativno brzih prekršaja u drugoj četvrtini presječena su bila krila do danas također neporažene momčadi u našoj skupini. Tek kad su se naši košarkaši potpuno opustili i shvatili kako su puno kvalitetnija ekipa prednost se počela povećavati, a u tim trenucima su najbolji pojedinci bili Jordano i Nakić.

Na poluvrijeme se otišlo sa +19 za momke Vladimira Anzulovića, pa je izbornik ponovno mogao ući u rotacije. U nastavku je izvedena nešto slabija petorka, a promjena ritma odrađena je izvrsno, pa rezultat nije patio i mladi hrvatski košarkaši su utakmicu priveli kraju s velikih 30 koševa razlike u odnosu na protivnika. Najbolji pojedinac na susretu je bio Šamanić, a centar juniorske momčadi Barcelone utakmicu je završio s 19 poena i pet skokova, dok je Toni Nakić za samo 17 minuta u igri uknjižio 12 poena.

U kratkim crtama, situacija je za Hrvatsku potpuno čista. Prvi smo u skupini i mirno možemo čekati četvrtfinalni sraz s nekom od momčadi iz skupine A. Island je na tri pobjede, ali bi ga sutrašnji poraz od konkurenata Bugara izravno eliminirao, kada bismo mi bili bolji od Bjelorusa. Dogodi li se kojim slučajem naš poraz u sutrašnjoj utakmici, mogao bi se zatvoriti trokut momčadi na 3-2 u kojem bi se mjerila koš-razlika. Takav bi mogao biti slučaj u skupini A, onoj s kojom se križamo. Kolo prije kraja, Nizozemska, Švedska i Velika Britanija imaju omjer 3-1, a sutra bi sva tri sastava mogla i do četvrte pobjede, budući da ne igraju međusobno.

U toj “ludoj kući” Hrvatska je na sigurnoj etaži. Četvrfinale je u petak, pred juniorima je dovoljno vremena za odmor i pripremu odsudnih utakmica na putu povratka u A-diviziju.

U-18 Eurobasket, Divizija B – skupina B, 4. kolo

Island – Hrvatska 45:75 (9:16, 8:20, 14:18, 14:21)

Island: Jonsson 6, Henningsson 3, Sveinsson 12, Petursson 2, Eggertsson 13, Thorsteinsson 4, Hlynsson, Moller, Ingolfsson, Hilmarsson, Sigurdarson, Nokkvason 5

Hrvatska: Jordano 9, Šarić 6, Šamanić 19, Bajo 6, Palokaj, Nakić 12, Omrčen 7, Drežnjak 2, Vrgoč 5, Marić 2, Kukić 2, Jurić 5

Skupina B – rezultati 4. kola
Mađarska – Bjelorusija 91:85
Island – Hrvatska 45:75
Gruzija – Bugarska 62:83

Poredak: Hrvatska 4-0, Island 3-1, Bjelorusija i Bugarska 2-2, Mađarska 1-3, Gruzija 0-4