EP: Kadeti remijem protiv Bjelorusije krenuli u borbu za deveto mjesto

Hrvatska - Bjelorusija 31:31. Kada su otišli na dva pogodaka prednosti odlučili smo promijeniti obranu te smo tako uspjeli izvući remi, rekao je izbornik Hrvoje Horvat.

Hrvatski kadeti, nakon poraza od Mađarske i Francuske te pobjede nad Rumunjskom u skupini C Europskog prvenstva, krenuli su u borbu za plasman od devetog do 16. mjesta remijem protiv Bjelorusije (31:31). U skupini 2, koja svoje susrete igra u Gdyniji, izabranici Hrvoja Horvata prenijeli su dva boda iz susreta s Rumunjskom te ih je sada očekivao prvi susret grupe, onaj s ekipom Bjelorusije koja je, pak, u skupini D završila kao trećeplasirana momčad.

Utakmicu dobro otvaraju obje ekipe, a dobre reakcije vratara s obje strane ne dopuštaju da reprezentacije prelome rezultat u svoju korist. Igralo se pogodak za pogodak sve do 12. minute susreta kada serijom 3-0 Bjelorusi postavljaju 7:4. Iako Matija Babić vraća to na 5:7 novom serijom pogodaka Bjelorusija odlazi na četiri zgoditka prednosti (9:5). Krenula je tada borba hrvatskih rukometaši da sustignu svoje protivnike. To im je pošlo za rukom posljednjih četiri minute prvog poluvremena kada Matija Babić iskorištava sedmerac za 12:15, a uz još jedan Babićev pogodak redom sigurni bivaju i Marko Šehić i Robert Tokić za izjednačenje s kojim se odlazi na odmor (15:15).

Drugo poluvrijeme donosi vrlo izjednačenu igru kod obje ekipe te se veći dio igralo gol za gol. Iako je Bjelorusija otišla i na +2 (23:25), ubrzo je Hrvatska preko Tokića i Dorijana Markušića nanovo izjednačila (25:25), ali opet se odvajaju Bjelorusi na +3 (31:28) tri minute prije kraja dvoboja. Prebacili su tada Hrvati u višu brzinu te nošeni dobrim reakcijama vratara u infarktnoj završnici zabili tri pogotka za 31:31 i prvi remi na Prvenstvu.

Najbolji u redovima Hrvatske bio je Robert Tokić s osam pogodaka, jedan manje dodao je Matija Babić, dok su po njih pet imali Marko Jurakić i Marko Šehić. Kod Bjelorusije istaknuli su se Mikita Jermašević i Aliaksandr Padšivalau svaki s po sedam golova.

– Bilo je vrlo napeto za nas na početku susreta, naime, Bjelorusija je stigla do par lakih golova s obzirom na to da prvih par minuta nismo dobro igrali u obrani. Vratili smo se u drugom dijelu dvoboja te se igralo vrlo izjednačeno. Kada su otišli na dva pogodaka prednosti odlučili smo promijeniti obranu te smo tako uspjeli izvući remi”, rekao je izbornik Hrvoje Horvat.

– Nadali smo se pobjedi prije utakmice, ali ušli smo u susret s nekoliko pogresaka. Obrana nam nije bila dovoljno jaka, ali tada smo uspjeli pojačati tempo i s par bjeloruskih pogrešaka stigli smo do boda”, kazao je igrac Marko Šehic.