EP Rukomet: Česi priredili najveće iznenađenje turnira i pobijedili Dansku

Ondrej Zdrahala zabio je sedam pogodaka, a sjajni vratar Martin Galia zaustavio je 17 šuteva

Sjajna utakmica u varaždinskoj Areni otpisanih Čeha protiv jednog od favorita za konačnu titulu, uspjeli su Dance zadržati na samo 11 golova u drugom poluvremenu i doći do vrlo vrijedne pobjede koju ni najveći optimisti nisu očekivali.

Česi su iznenadili Dance i bez straha ušli u utakmicu. Poveli su preko Jakuba Hrstke, ali nisu imali rješenja za Andresa Zachariassena koji je postigao četiri gola u prvih sedam minuta i odveo Dance na 6:3. Česi su držali priključak sa jednim do dva gola zaostatka sve do 19. minute kada Leon Petrovsky zabija za vodstvo 11:10. Gol za golom igralo se do 27. minute, a onda Danci golom Hansa Lindberga iz penala, te zatim Madsa Mensah Larsena odlaze sa minimalnim vodstvom na odmor 16:15.

U nastavku ponovo gledamo istu sliku kao i u prvom poluvremenu. Zachariassen opet na početku zabija, Česi su uporni i ne dopuštaju da im pobjegnu ponajviše zahvaljujući Ondreju Zdrahali. Golom Mikkela Hansena u 44. minuti Danska opet dolazi na +3, no Česi su žilavi, najprije u 52. minuti dolaze do izjednačenja, a u 55. minuti i do vodstva 26:25.

Očekivala nas je sjajna završnica prepuna uzbuđenja, najprije Niklas Landin brani sedmerac Hrstki, nakon uspješne obrane Zdrahala donosi novu prednost Česima. Nepune dvije minute prije kraja Tomas Cip skrivio je sedmerac i dobio isključenje. Siguran je bio Hansen za novo izjednačenje. Pavel Horak golom sa devet metara zabija za novo vodstvo, a Jan Landa dobiva još jedno isključenje 29 sekundi prije kraja. Sa dva igrača više Danci nisu uspjeli zabiti, Rasmus Lauge Schmidt pucao je ravno u golmana, a u posljednjoj sekundi Zdrahala je promašio sedmerac, no Česima to nije smetalo jer su došli do pobjede i najvećeg iznenađenja dosadašnjeg dijela prvenstva.

Češku je predvodio fenomenalni Zdrahala sa osam pogodaka iz 14 pokušaja, a na vratima je Martin Galia zaustavio 17 udaraca uz sjajnih 40 % obrana. Kod Danaca je Hansen zabio sedam pogodaka, dok je Zachariassen zabio iz svih šest pokušaja.

Danska – Češka, 27:28, Arena Varaždin, Varaždin, 4100 gledatelja

Danska: N.Landin (13 obrana), Kirkelokke, M.Landin, Mortensen 1, Lauge Schmidt 6, Zachariassen 6, Green, Svan 1, Lindberg 2, R. Toft Hansen, Mollgaard, Mensah 1, H.Toft Hansen 1, M.Hansen 7, Olsen, Damgaard 2.

Češka: Galia (17 obrana), Mrkva, Hrstka 4, Becvar 2, Landa, Horak 4, Kotrc, Kasparek 5, Stehlik, Petrovsky 2, Zdrahala 8, Cip 3, Svitak, Mubenzem, Kasal, Zeman.

Isključenja: Danska 6 min ; Češka 8 min

Sedmerci: Danska – (3/5) – Hansen 2/3, Lindberg 1/2 ; Češka – (1/3) – Hrstka 1/2, Zdrahala 0/1