EP Rukomet: Desetkovana Švedska srušila Dansku i izborila veliko finale!

Šveđani su napravili ogroman uspjeh.

Nakon što je u prvom polufinalu Španjolska iznenađujuće izbacila Francusku rezultatom 27:23, Arena Zagreb ugostila je i veliki skandinavski derbi između Danske i Švedske. Šveđani su morali igrati bez Johana Jakobssona i Albina Lagergrena, dva ponajbolja igrača, zbog ozljeda glave, kao i Simona Jeppsona, koji je zbog visoke temperature propustio utakmicu. Međutim, pokazali su da kolektiv pobjeđuje igru pojedinaca i pobijedili nakon dva produžetka 35:34.

Povela je Švedska pogotkom Gottfridssona, a Ostlund i Zachrisson doveli su Šveđane i do dva gola prednosti, 3:1. U desetoj minuti Gottfridsson je no-look asistencijom pronašao Niclasa Ekberga, koji lijepo zabija, a nakon kontre Henningsson je povisio na 8:5 i Danci su bili primorani pozvati minutu odmora. No, ona nije pomogla. U 18. minuti Wanne je povisio na 12:8, a s obzirom da se serija nastavila (14:10), Danci su pozvali i drugu minutu odmora.

Nakon nje, Danci su zaigrali bez golmana, a Blagult je napravio dva prekrasna cepelina preko Wannea i Ekberga. Ipak, nakon vodstva od 16:11, Danci dobivaju igrača više i dva sedmerca te se serijom od 3-0 vratila na prihvatljiva dva gola zaostatka na odmoru.

Drugi dio Palicka je otvorio sa šest obrana, a Ekberg iz dva sedmerca te Gottfridsson i Zachrisson eurogolovima u same rašlje vratili su prednost na pet pogodaka. Prvi pogodak iz igre Danci su u nastavku zabili tek u 40. minuti, no malo – pomalo dostigli su prednost Šveđana i smanjili na 21:19, prije nego je Kristjan Andresson pozvao minutu predaha.

Desetkovana i umorna Švedska vodila je tijekom cijele utakmice. Međutim, uz igrača više Mikkel Hansen je sedmercem pet minuta prije kraja izjednačio na 25:25. No, Zachrisson je zabio dva gola s igračem manje, Gottfridsson je dodao jednog, a Palicka obranio dva udarca Danaca i Švedska je u 58. minutu ušla s prednošću od 28:25.

Međutim, serijom 3-0 Danska je izborila produžetak. Preko Arnessona Švedska je povela, no suci su odmah isključili Darja. Međutim, Palicka je ponovno bio maestralan, branio je i glavom i nogama te nakon prvog produžetka vodila 31:30.

U igri gol za gol u konačnici se bolje snašla Švedska i u potpunosti zasluženo izborila finale.

Danska – Švedska, 28:28 (Produžetci 6:7), Arena Zagreb, Zagreb, 9 000 gledatelja

Danska – Green (5 obrana), N. Landin (5 obrana), Hansen 12, Lauge Schmidt 11, Svan 5, Olsen 3, Zachariassen 2, Mensah 1, Balling, Damgaard, M. Landin, Lindberg, Mollgaard, Mortensen, H. Toft Hansen, R. Toft Hansen

Švedska – Palicka (19 obrana), Appelgren (0 obrana), Gottfridsson 7, Zachrisson 8, Ekberg 7, Arnesson 6, Wanne 3, Henningsson 2, Nielsen i Ostlund 1, L. Nilsson, Tollbring, Darj, Pettersson, Cederholm

Isključenja: Danska 6 min, Švedska 8 min

Sedmerci: Danska – (8/8) – Hansen 8; Švedska – (4/5) – Ekberg 3, Zachrisson 1