EP Rukomet: Island šokirao Švedsku na otvaranju natjecanja

Islanđani su upisali iznenađujuću pobjedu.

Veliku čast otvaranja Europskog rukometnog prvenstva u Hrvatskoj dobile su reprezentacije Švedske i Islanda. Skandinavski derbi otvorio je skupinu D, a u Spaladium Areni završilo je iznenađujućom pobjedom Islanda 26:24.

Island je furiozno otvorio susret i nakon četiri minute poveo 4:0. Nicklas Ekberg tada zabija prvi švedski gol, a Andresson je bio prisiljen pozvati minutu odmora nakon što je na semaforu stajalo 6:1. Po tri gola dotada postigli su Gudmundsson i Karason. No, minuta odmora nije urodila plodom, u 14. minuti na semaforu je pisalo 11:4 pa je Andresson pozvao i drugi time-out. Iako je u jednom trenutku bilo +9 za Island, Švedska se donekle uspjela vratiti i na odmor se otišlo s 15:8. Islandski golman Gustavsson radio je čuda na golu, upisao nevjerojatnih 11 obrana i on je bio ključ islandskog vodstva u prvom dijelu.

Nastavak je Blagult otvorio minimalnom serijom od 2:0, no Island se vratio i u 40. minuti prvi put poveo s deset pogodaka razlike, 21:11. Ipak, nakon još jedne minute predaha Šveđani rade seriju od 4-0 pa su i Otočani bili primorani pozvati time-out.

Ovaj put minuta odmora Islanda nije bila dobro iskorištena, Švedska je nastavila sa svojom serijom i došla na svega četiri gola zaostatka. Lagergren je zaključao svoja vrata na punih deset minuta i osam minuta prije kraja rezultat je bio 22:18. Ipak, do kraja susreta Island se konsolidirao i upisao svoju tek šestu pobjedu u 20 službenih utakmica protiv Šveđana.

Makedonci Nachevski i Nikolov pokazali su tri isključenja Šveđanima i dva Islandu. Najbolji strijelci Islanda bili su Gudmundsson sa sedam te Gunnarsson, Karason i Sigurdsson s pet pogodaka, dok je za Šveđane Gottfridsson zabio šest, a Jeppsson četiri.

Švedska – Island, 24:26, Spaladium Arena, Split, 10 500 gledatelja

Švedska – Appelgren (12 obrana), Palicka (3 obrane), Gottfridsson 6, Jeppsson 4, L. Nilsson i Zachrisson 3, Lagergren, Nielsen i Tollbring 2, Ekberg i Jakobsson 1, Arnesson, Darj, A. Nilsson, Pettersson, Wanne

Island – Gustavsson (14 obrana), Bjorgvinsson (0 obrana), Gudmundsson 7, A. Gunnarsson, Karason i Sigurdsson 5, Palmarsson 3, Smarason 1, Arnasson, Atlason, Elisson, Gislason, B. Gunnarsson, Hallgrimsson, Kristjansson, Magnusson

Isključenja: Švedska 6 min, Island 4 min

Sedmerci: Švedska – (0/2); Island – (4/5) – Gunnarsson 3, Sigurdsson 1