EP Rukomet: Norveška šokirala Švedsku, Hrvatskoj i bod dovoljan za polufinale!

Norveška je napravila ogromnu uslugu Kaubojima.

Pretposljednju utakmicu skupine 1 na Europskom rukometnom prvenstvu odigrale su reprezentacije Švedske i Norveške. Ovaj veliki skandinavski dvoboj potencijalno može odlučivati o tome koja će reprezentacija kao drugoplasirana izboriti nastup u polufinalu. Norveška je pobijedila 28:25, no to joj neće biti dovoljno za prolaz dalje, dok Švedska sada s nestrpljenjem očekuje dvoboj Hrvatske i Francuske.

Iako je Švedska povela pogotkom Jeppsona, Norvežani već u drugoj minuti dobivaju igrača više i preokreću rezultat. Norveški golman Bergerud odlično je krenuo u susret i nakon sedam minuta već je imao četiri obrane. S druge strane, Jeppson je od četiri švedska gola u prvih deset minuta, postigao čak tri. Blagult do vodstva napokon dolazi u 12. minuti pogotkom Ekberga, 5:4, no serijom od 3-0 Norvežani preokreću rezultat pa Kristjan Andresson zove minutu predaha. No, Norveška ponovno dobija igrača više od makedonskih sudaca pa povećava na +3 (9:6).

Ipak, Švedska se donekle vraća serijom 3-1 i smanjuje na 10:9, a na odmor se odlazi rezultatom 11:10 za Norvežane. Najviše zaslužan za to vodstvo bio je upravo golman Bergerud, koji je upisao 11 obrana, točno 50 posto. U prvom dijelu smo vidjeli jednu jedinu kontru, uspješno realiziranu od strane Šveđana, dok je od pet sedmeraca također realiziran samo jedan, onaj Jerryja Tollbringa.

Jeppson je i nastavak otvorio kao i prvi dio, pogotkom za 12:12. Puno više pogodaka vidjeli smo u nastavku pa je u 40. minuti već bilo 18:17 za Norvešku. Tada Andresson poziva još jednu minutu odmora, nakon koje 15 minuta prije kraja Švedska izjednačuje na 20:20.

Točno deset minuta prije kraja Norveška je imala prednost od 24:22, no dvije minute kasnije na semaforu je stajalo 24:24. No, tada opet makedonski suci dosuđuju dvije minute isključenja za Jima Gottfridssona i crveni karton, što Norvežani koriste i odlaze na plus dva.

Na kraju je završilo pobjedom Norveške od 28:25, no ukoliko Hrvatska izgubi, Švedska prolazi dalje. Igračem utakmice proglašen je Bjarte Myrhol sa sedam pogodaka.

Švedska – Norveška, 25:28, Arena Zagreb, Zagreb, 8 100 gledatelja

Švedska – Appelgren (11 obrana), Palicka (1 obrana), Tollbring 6, Jeppson 5, Gottfridsson 4, Lagergren 3, Ekberg i Pettersson 2, Darj, Nielsen i L. Nilsson 1, Arnesson, Henningsson, Ostlund, Wanne, Zachrisson

Norveška – Bergerud (21 obrana), Saeveras (0 obrana), Myrhol 7, Tonnesen 5, O’Sullivan 4, Jondal i Sagosen 3, Bjornsen i Tangen 2, Johannessen i Rod 1, Gullerud, Jakobsen, Sorheim, Reinkind, Hansen

Isključenja: Švedska 8 min, Norveška 12 min

Sedmerci: Švedska – (5/8) – Tollbring 5; Norveška – (2/5) – Sagosen i Tonnesen 1