EP Rukomet: Španjolska osvojila svoj prvi naslov

Niti čudesni Appelgren nije pomogao Šveđanima.

Veliko finale 13. Europskog rukometnog prvenstva u Areni Zagreb bilo je spektakularno. Dvije momčadi, koje gotovo nitko nije očekivao u finalu, Španjolska i Švedska, pružile su nam vrhunski rukomet tokom svih 60 minuta. Prije finala Šveđani su osvojili četiri zlata, a Španjolci izgubili četiri finala, a jedini put kad je Euro bio u Zagrebu, 2000. godine, Švedska je u finalu pobijedila Rusiju. Ipak, večeras je Španjolska nevjerojatnim drugim poluvremenom upisala pobjedu od 29:23 i došla do prvog europskog zlata.

Rivera i Ekberg utakmicu su otvorili pogotcima, Appelgren je upisao dvije uzastopne obrane, a Jesper Nielsen trima pogotcima preokrenuo i prvi put doveo Švedsku u vodstvo, 4:3. U 11. minuti Appelgren radi novu obranu, a Hampus Wanne nakon kontre povisuje na 6:4 pa je Španjolska bila primorana pozvati minutu predaha. Nakon 15 minuta Appelgren je imao nestvarnih 60 posto obrana, a Šveđani su vodili 7:4.

Pri vodstvu Blagulta od 10:7 hrvatski suci Gubica i Milošević pokazuju prvo isključenje, a zaradio ga je Mattias Zachrisson pa je Kristjan Andresson zatražio time-out. Španjolci su iskoristili igrača više i smanjili na 10:9, prije nego je švedski junak iz polufinala, Linus Arnesson, zabio eurogol, a Jesper Nielsen lobom vratio prednost na +3. Do kraja odmora Šveđani su više – manje zadržali prednost i sa 14:12 otišli na odmor.

Nakon samo dvije minute nastavka Furija je izjednačila na 14:14 i Andresson je pozvao minutu predaha. Šveđani su krenuli igrati bez golmana, no Šterbik je upisao dvije uzastopne obrane, a Hrvati ponovno dosudili isključenje, ovaj put za Darja. Sole je iskoristio i sedmerac i doveo Španjolsku u vodstvo, a Furija je došla do +3 u 40. minuti susreta.

Šveđani su radili previše nepotrebnih pogrešaka u predaji lopte, što su Španjolci vrlo dobro koristili i povećali vodstvo na 19:15 serijom 7-1. Prvog igrača više Švedska je dobila tek u 45. minuti, no samo deset sekundi kasnije Hrvati su isključili i Šveđanina Darja pa su snage na terenu ponovno bile izjednačene. Novim sedmercem Španjolska je deset minuta prije kraja imala 23:16 i do kraja Šveđani nisu mogli preokrenuti rezultat.

Lukas Nilsson zabio je tek treći pogodak Švedske u nastavku u 51. minuti, no bez Albina Lagergrena i Johana Jakobssona te Andreasa Nilssona, koji nije ni doputovao u Hrvatsku, Švedska nije mogla. Završilo je 29:23, a igračem utakmice proglašen je Šterbik.

Španjolska – Švedska, 29:23, Arena Zagreb, Zagreb, 10 000 gledatelja

Švedska – Appelgren (15 obrana), Palicka (0 obrana), Ekberg i Nielsen 4, Henningsson, Wanne i Zachrisson 3, Gottfridsson i L. Nilsson 2, Arnesson i Jeppsson 1, Tollbring, Ostlund, Darj, Cederholm, Pettersson

Španjolska – Šterbik (8 obrana), Corrales (3 obrana), Balaguer i Sole 5, Arino, Dujshebaev i Entrerrios 4, Aguinagalde, Figueras, Goni Leoz, Guardiola, Gurbindo, Rivera i Sarmiento 1, Canellas, Morros De Argila

Isključenja: Španjolska 4 min, Švedska 4 min

Sedmerci: Španjolska – (4/5) – Sole 3, Dujshebaev 1; Švedska – (1/2) – Ekberg 1