Hrvatske rukometašice izgubile od Švedske na otvaranju Europskog prvenstva

Utakmica 1. kola: Švedska - Hrvatska 30:28 (17:17)

ŠVEDSKA – HRVATSKA 30:28 (17:17)

Gradska dvorana Varaždin. Suci: Zotin i Volodkov (oba Rusija).

ŠVEDSKA: Bundsen, Idehn, Agren 2, Fogelstrom 2, Blohm 1, Roberts, Sand, Ahlm 1, Torstenson 2, Gullden 7, Helleberg 2, Hagman, Jacobsen 2, Oden 5, Alm 3, Johansson 3.

HRVATSKA: Žderić, Jelčić, Tatari 2, Benko, Grubišić, Gaće 1, Mičijević, Horvat 3, Elez 3, Penezić 6, Ježić 3, Zebić 6, Milanović Litre, Džono, Marić 1, Bašić.

Hrvatske rukometašice porazom od Švedske otvorile su nastup na Europskom prventvu i tako već na  otvaranju napravile veliki korak untarag u željama da uđu u borbu za odličja. Igru Hrvatske karakterizirao je veliki broj tehničkih pogreški i slaba igra u obrani. Napad je u prvom dijelu držao izabranice Vladimira Canjuge u igri, ali u drugom dijelu i taj segment nije bio na visini.

Kada je Fogelstorm istrčala kontru za 26:29 postalo je jasno da će bodovi pripasti Švedskoj. Hrvatska je svoju priliku propustila u trenutku kada je izgledalo da bi moglo doći do preokreta. Naime, Švedska je imala vodstvo 23:24 i Zebić je zaradila dvije minute. Ipak, Ježić je sjajno presjekla jednu loptu u obrani, a Tatari zabila za 24:24. Jeličić je onda obranila jedan zicer i Hrvatska je imala priliku  povesti. Penezić nije bila precizna i Hrvatska nije dobila drugu priliku. Švedska je bez većih  problema održala prednost i u zadnjih 60 sekundi ušla s dva gola prednosti. Tatri je promašila napad i to je bio kraj bilo kakvih nadanja.

Hrvatska je na otvaranju drugog dijela povela golom Zebić na otvaranju drugog dijela (18:17), ali igra se vrlo brzo urušila. Nisu pomogle ni dvije dobre obrane Jeličić. Nakon što je isključena Penezić, Švedska je povela 19:21, a uskoro je i sama zaradila isključenje. Švedska je u tim situaciama uvodila igračicu umjesto vratarke, a upravo je Ahlm zabila gol i onda na drugoj strani obranila pokušaj Zebić.  Johansson je donijela opet tri razlike i Vladimir Canjuga pozvao je minutu odmora.

Hrvatska je otvorila utakmicu u grču i morala je potrošiti dosta snage da bi uhvatile priključak u  završnici prvog poluvremena. Švedska je koristila tehničke pogreške domaćih rukometašica, Oden i Torstenson donijele su prednost 6:8. Hrvatska je u 18. minuti ponovo izjednačila (9:9),  a Oden i Jacobsen opet su vratili prednost na dva gola prednosti. Zebić nije realiziala čistu kontru, a gošće  su uspjele pobjeći na 11:14, a kod 12:15 isključena je Katarina Ježić. Ipak, Švedska nije znala kapitalizirati prednost, Penezić je zabila sedmerac za 14:16, a Švedska je  zaradila isključenje. Hrvatska je napokon uhvatila priključak, Ježić je u 29. minuti zabila za 16:16 i  izborila igračicu više.