EP u rukometu: Hrvatska pobijedila Crnu Goru i izborila drugi krug

Utakmica 2. kola: Hrvatska - Crna Gora 27:22. Alilović je ponovo bio sjajan, a Čupić je oduševio jednim potezom za nagradu fair-play

Ivan Čupić/Getty Images

Skupina D, 2. kolo

CRNA GORA – HRVATSKA 22:27 (12:13)

Dvorana Brondby. Gledatelja: 2.500 Suci: Horaček i Novotny (oba Češka)

CRNA GORA: Mijatović, Simić, Rakčević 4, Borozan, Milašević 1, Lipovina, Marković 4, Radović, Vujović 1, Grbović, Pejović, Ševaljević 9, Perišić 1, Petričević, Simović 2, Lasica.

Hrvatska: Alilović, Losert; Duvnjak 3, Kopljar 4, Vori 1, Gojun 2, Horvat 1, Vuković, Bičanić 5, Buntić, Valčić, Mandalinić, Štrlek 4, Čupić 6, Musa 1, Ninčević

Sedmerci: Crna Gora 3 (3), Hrvatska 3 (3). Isključenja: Crna Gora 4, Hrvatska 8 minuta.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija pobijedila je Crnu Goru (27:22) u drugom kolu skupine D Europskog prvenstva i tako osigurala plasman u drugi krug. Izabranicima Slavka Goluže sada preostaje u petak pokušati pobijediti Švedsku i prenijeti maksimalnih četiri boda u drugi krug. Iako pobjeda praktički u niti jednom trenutku nije došla pod znak pitanja, Crna Gora stalno je bila dovoljno blizu da Goluža nije mogao odmoriti najbolje igrače.

Čupićev fair play oduševio
Drugo poluvrijeme obilježio je sportski potez Ivana Čupića. U jednoj kontri hrvatski rukometaš pogodio je vratnicu i lopta se odbila van granica igrališta. Glavni sudac vratio je loptu Hrvatskoj pokazajući da se lopta odbila od vratara, ali Čupić ga je uvjerio da se odbila od vratnice i sudac je promijenio odluku. Cijela klupa Crne Gore ustala je i zapljeskala Čupiću na fair-playu.

Crna Gora je na otvaranju drugog dijela imala napad za izjednačenje, ali dvije brze kontre Štrleka vratile su stvari na svoje mjesto (15:12). Alilović je ponovo bio na visini zadatka, Čupić je golom sa linije sedam metar napokon probio granicu od tri gola prednosti (17:13), a isti igrač donio je i 18:13.

Ali Crna Gora nije imala namjeru odustati, stalno je održavala zaostatak na tri do četiri gola zaostatka. Posljednju priliku propustili su kada su nakon isljučenja Zlatka Horvata zabili za 20:23. Otvorila se tada prilika, ali Duvnjak je u napadu s igračem manje vratio stvari na svoje mjesto, a sjajni Alilović potvrdio odličnu formu.

Hrvatska je u prvom poluvremenu u nekoliko navrata imala priliku slomiti Crnu Goru, ali nikako nije uspijevala. Činilo  se da bi otpor mogao biti brzo slomljen, nakon jedne od prvih obrana Alilovića, Čupić je istrčao kontru za prvo vodstvo (4:3) u osmoj minuti. No, tada je već bilo jasno da se Crnogorci neće lako predati,  a Ševaljević je zabio za vodstvo 5:4.

Hrvatska je uzvratila serijom 4:0 u periodu u kojem je Alilović vezao tri obrane. Ali očito Crna Gora nije shvaćena  dovoljno ozbiljno, Ševaljević je bio nezaustavljiv. Unatoč svim problemima Duvnjak je solo akcijom donio 10:7, a Kopljar je bio precizan za 11:8. Ali suparnik nije odustajao, Ševaljević je održavao svoju reprezentaciju u igri, a Marković je donio 12:13 na poluvremenu. Hrvatska je u završnici prvog dijela i dobro prošla budući da je igrala s igračem manje nakon isključenja Marka Kopljara.