EP u rukometu: Hrvatska propustila veliku priliku i darovala Dancima finale

Polufinale: Danska - Hrvatska 29:27 (13:15). Hrvatska je pobjedu prokockala na otvaranju drugog poluvremena kada s dva igrača više nije iskoristila tri napada

Domagoj Duvnjak/Getty Images

Polufinale

DANSKA – HRVATSKA 29:27 (13:15)

Arena Jyske Bank Boxen, Gledatelja: 14.000. Suci: Geipel i Helbig (oba Njemačka).

DANSKA: Landin, Green; Mogensen 2, Christiansen 3, Thomsen, Larsen 2, Eggert 8, Spelerberg, Knudsen, Noddesbo 2, Svan Hansen 3, Lindberg 1, Toft Hansen 4, Mollgaard, Sondergaard 2,Hansen 2

HRVATSKA: Alilović, Losert,  Duvnjak 5, Kopljar 6, Vori 1, Gojun, Horvat 6, Vuković, Bičanić 3, Buntić, Valčić, Štrlek 2, Čupić 3, Musa, Ninčević, Slišković 1.

Sedmerci:  Danska 5 (4),  Hrvatska:  3 (2).  Isključenje:  Danska 12, Hrvatska:  12 minuta.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija poražena je u polufinalu Europskog prvenstva od Danske (27:29) u ogledu u kojem izabranici Slavka Goluže propustili veliku priliku za plasman u polufinale.  Stvarno je nevjerojatno što je Hrvatska uspjela prokockati na otvaranju drugog poluvremena. Hrvatska je imala dva igrača više, a tragičar je bio Ivan Čupić koji prvo nije iskoristio sedmerac, a onda i dva čista ulaza s desnog krila. Hrvatska je tako propustila priliku da se odvoji i zapravo dala injekciju samopouzdanja Dancima koji su se ekspresno vratili u utakmicu i bez previše kompliciranja pobjegli na velikih 21:18.

Na drugoj strani Buntić je izborio isključene Eggerta, a Zlatko Horvat je vratio nadu (20:21). No, ni to nije bilo dovoljno, Hrvatska je zadržala priključak u nekoliko navrata, a onda je Danska pobjegla na 25:23, Horvat je održao Hrvatsku igru još neko vrijeme nakon isključenja koje je izborio Damir Bičanić. Ali na kraju nije išlo, bez potrebne mirnoće u napadu i objektivno slabog učinka Mirka Alilovića na vratima. Nakon svega ostaje veliki žal.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, Štrlek i Duvnjak su donijeli dva gola prednosti (2:4). Danci su se vratili na 5:5, a onda je Čupić dvama pogocima vratio prednost (5:7). Mirko Alilović nije bio raspoložen na vratima, ali je važnu loptu obranio je u akciji Danaca kada je Hrvatska imala igrača manje. Hrvatsku nisu poremetila ni dva isključenja (Musa, Čupić), ni pomalo čudan kriterij njemačkog dvojca Helbeg – Geipel.

Kopljar i Duvnjak nosili su Hrvatsku u napadu, ni nova dva isključenja (Bičanić, Vuković) opet nisu poremetili ritam.  U posljednjem napadu Duvnjak je izborio isključenje. Iako je Landin obranio pokušaj Horvata s krila, Duvnjak je  dohvatio loptu i u posljednjoj sekundi odveo Hrvatsku na poluvrijeme s dva gola prednosti (13:15).