EP u rukometu: Sjajna Hrvatska nadigrala Poljsku i izborila polufinale protiv Danske

Hrvatska - Poljska 31:28 (14:15). Briljantno otvaranje drugog poluvremena prelomilo je utakmicu. Manuel Štrlek je istrčao dvije brze kontre koje su pokrenule Hrvatske

Getty Images

EP u rukometu

POLJSKA – HRVATSKA 28:31

Utakmica 3. kola, Skupine II: Poljska – Hrvatska 28:31 (15:14). NRGi Arena Suci: Horacek i Novotny (oba Češka)

POLJSKA: Szmal, Wyszomirski, Jaszka 4, Lijewski 5, Kuchczynski 3, Wisniewski 2, B. Jurecki 4, M. Jurecki 6, Grabarczyk, Jurkiewicz, Syprzak 1, Lucak 1, Krajewski, Kibisztal, Szyba, Chrapkowski 2.

HRVATSKA: Alilović, Losert, Duvnjak 6, Kopljar 4, Vori, Gojun, Horvat 6, Vuković, Bičanić 5, Buntić, Valčić, Štrlek 6, Čupić 3, Musa, Ninčević, Slišković 1.

Sedmerci: Poljska 5 (3), Hrvatska 5 (39. Isključenja: Poljska 4,  Hrvatska 12 minuta.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija pobijedila je Poljsku 31:28 i izborila polufinale Europskog prvenstva u kojem će odmjeriti snage protiv Danske u petak od 21 sat. Drugi polufinalni par čine Francuska i Španjolska. Ovo je sedmi plasman Hrvatske u polufinale europske smotre. Izabranici Slavka Goluže prikazali su protiv Poljske dva lica, ono nešto slabije u prvom dijelu i sjajno izdanje u drugih 30 minuta.

Briljantno otvaranje drugog poluvremena prelomilo je utakmicu, obrana 5-1 pokazala se kao odlično rješenje. Manuel Štrlek je istrčao dvije brze kontre (16:15) koje su pokrenule Hrvatske. Čupić je propustio povisiti na plus tri, a Vori je također bio neprecizan, ali u tom trenutku Štrlek se najbolje snašao na crti i pogodio za 18:15. Bila je to serija kakva se mogla samo poželjeti, a na sve se nadovezala nova Losertova obrana sedmerca. Na parketu je tada bila jedna druga Hrvatska, a Kopljar je donio četiri gola prednosti (19:15). Iluzorno je bilo očekivati da će se Poljska olako predati, ali izabranici Slavka Goluže držali su ih na distanci. Kopljar je pogodio i za 24:19, ali isključenje Kopljara i serija 3:0 vratilo je Poljake u igru (22:24). Uslijedilo je i isključenje Vorija, ali Alilović je sjajno obranio taj napad. S igračem manje Szmal je obranio pokušaj, ali Musa je uspio izboriti nastavak akcije koju je sjajnim solo prodorom zaključio Duvnjak. Bičanić je s dva pogotka zaključio priču.

Hrvatska je loše otvorila utakmicu, Poljska je brzo stigla do prednosti 5:2 i ujedno je imala igrača više. Ali, hrvatski rukometaši uspijevali su održati priključak, Losret jer obranio sedmerac, a uskoro je proradio i Mirko Alilović što je omogućilo Domagoju Duvnjaku da iz kontre donese prvo vodstvo na utakmici (8:7). Nažalost nije dugo trajalo, Kuchczynski i  Jurecki brzo su vratili Poljsku u prednost (10:12) odnosno 11:14 kada je Slavko Goluža pozvao minutu odmora u periodu kada je Hrvatska u napadu bila bezidejna.  Srećom, Alilović je ostao na visini zadatka, a Duvnjak i Horvat održali su Hrvatsku igru. Nije ih poremetilo ni isključenje Buntića, pod prijetnjom pasivnog napada Bičanić je iz teške situacije pogodio za 14:15.