EP (Ž): Domaćin osvojio zlato pobijedivši Dansku u dramatičnom finalu

28 182 gledatelja na Degrolsch Veste stadionu u Enschedeu gledalo je finale Europskog nogometnog prvenstva za žene između domaće momčadi Nizozemske i Danske. Ovo iznenađujuće finale pripalo je domaćoj momčadi, koja je sa 4:2 pobijedila Dansku.

Već u šestoj minuti Troelsgaard je srušena od strane van Es i sutkinja Esther Staubli pokazala je na bijelu točku. Iako je van Veenendaal pročitala udarac Nadije Nadim, to je bio snažan i precizan udarac i Danska je povela 1:0. Nadim je dvije minute kasnije mogla povisiti rezultat, no pucala je pored gola. U desetoj minuti već je bilo 1:1. Van de Sanden je probila desnu stranu i prizemno centrirala, a Miedema izjednačila.

U 15. minuti van de Sanden je ponovno probila desnu stranu i prizemno centrirala, no ovaj put Petersen je krajnjim naporom obranula udarac Martens. Ipak, u 28. minuti trenutak genijalnosti Lieke Martens preokrenuo je rezultat. Oslobodila si je malo prostora i s 18 metara uz pomoć stative zabila za 2:1.

Međutim, u 33. minuti Skandinavke se vraćaju u susret. Pernille Harder odlično je izbjegla zamku za zaleđe i sjurila se u kazneni prostor te u sami kut zabila za 2:2. Dvije minute prije odmora Harder je iz slobodnog udarca pucala preko gola i na odmor se otišlo s 2:2.

Iz prve prave prilike u 51. minuti domaćin je ponovno poveo. Kapetanica i igračica Twentea Sherida Spitse iz lijepo izvedenog slobodnog udarca po podu je zabila gol za novo vodstvo Nizozemki. U 64. minuti Miedema je imala stopostotnu priliku riješiti finale, no s pet metara joj je nevjerojatnom paradom Petersen obranila pokušaj.

Na drugoj strani dvije minute kasnije Harder je centrirala, a Veje zamalo pucala pored gola. Kod Nizozemske pokušavale su van Es i Groenen, no nijedna nije pogodila okvir gola.

Šest minuta prije kraja Troelsgaard su centimetri dijelili od izjednačenja, a u 89. minuti došlo je do rješenja pitanja pobjednica. Dankinje su krenule u napad, no izgubile su loptu i domaća momčad je brzom kontrom prenijela loptu do Miedeme, koja se našla sama pred Petersen i postavila konačnih 4:2 te donijela prvi, povijesni naslov za Nizozemke.