[VIDEO]Europska liga: Ajax i Manchester United u napetim završnicama do finala

Finale ovogodišnje Europske lige osigurali su Ajax i Manchester United u napetim završnicama uzvratnih susreta. Ajax porlazi s ukupno 5:4, a United 2:1.

U uzvratnim susretima polufinala Europske lige momčadi koje su donijele prednost iz prvih utakmica osigurale su prolaz u finale. Manchester United remizirao je 1:1 sa Celtom iz Viga te zahvaljujući 1:0 pobjedi iz prvog susreta prošao dok je Ajax poražen kod Lyona rezultatom 3:1, ali zahvaljujući 4:1 iz prve utakmice idu dalje.

Sjajne su bile obje utakmice, prepune događanja i napete do samog kraja. Manchester United visio je do šeste minute nadoknade dok Lyon s igračem više u posljednjih desetak minuta nije uspio zabiti još jedan pogodak za produžetak. Ipak, po pokazanom u obje utakmice u finalu će zasluženo biti United i Ajax

Manchester United je bio bolji i potvrdio prolaz, ali priuštili su si infakrtnu završnicu. Prvu bolju priliku imao je Aspas u četvrtoj minuti, ali sjajno brani Romero. Nakon toga desetak minuta se nije ništa zbivalo, a onda u 17. minuti domaći stižu do pogotka. Sjajno je asistirao strijelac iz prve utakmice Marcus Rashford, a glavom pogađa Marouane Fellaini. Vratar Alvarez bio je na lopti, ali nije mogao obraniti. Nakon toga obje ekipe većinom su pokušavale iz daljine, ali redom su neprecizni Pogba i Mkhitaryan odnosno Aspas na drugoj strani. Lijepu priliku krajem poluvremena imao je Wass, ali puca pored gola.

U drugom poluvremenu nije bilo previše opasnosti za vratare. U prvih petnaestak minuta najbliže su bili Mallo odnosno Mkhitaryan, ali vratari su na razini zadatka. U 64. minuti odličan prodor Rashforda, ali njegov udarac brani Alvarez. Nakon toga ponovno United prijeti preko Fellainija, a Celta preko Jozabeda, ali sve je to prilično bezazleno. Utakmicu je zakomplicirao Facundo Roncaglia koji u 85. minuti donosi izjednačenje. Nakon toga krenulo je s grupom igrom, a ceh nervozi platili su Bailly i Roncaglia koji su zaradili crvene kartone u naguravanju. Još jednu čistu priliku imala je Celta u šestoj minuti nadoknade, ali Guidetti nije uspio pospremiti loptu koja bi im sasvim sigurno donijela pobjedu te nakon svih promašaja definitvno ispada tragičar.

U Lyonu od samog starta Ajax je bio opasniji momčad iako je Lyon više imao loptu. U 14. minuti Younes je pucao preko gola dok je deset minuta kasnije udarac Ziyecha zaustavio Lopes. Vratar Lyona bio je ipak nemoćan u 27. minuti kada ga je sjajno lobao Kasper Dolberg i gotovo osigurao prolaz Kopljanicima. Ipak šansu im je glupim prekršajem ponudio de Ligt. Srušio je protivnika u šesnaestercu, Marciniak pokazuje na bijelu točku, a Alexandre Lacazette mirno realizira penal. Samo minutu kasnije sjajni Francuz je ponovno strijelac, ovaj puta nakon sjajne asistencije Fekira te Lyon s kakvom takvom nadom odlazi na odmor.

U drugom poluvremenu Lyon više riskira te već u 51. prijeti Diakhaby, ali sjajno brani Onana. Zatim je i Lopes morao reagirati nakon udarca Sancheza dok Fekir loptu šalje preko vrata. Zaprijetio je u 76. minuti i Rybus, ali ponovno sjajno brani Onana. Tri minute kasnije Ajaxov van de Beek mogao je riješiti sve dileme, ali pogađa stativu. To je u 81. minuti kasnio Rachid Ghezzal i uveo susret u neizvjesnu završnicu. U 84. Ajax je ostao s igračem manje jer je Viergever dobio crveni karton. Sve su karte domaći bacili u napad, ali Cornet i Lacazette promašuju izgledne prilike te ipak ostaju zamalo kratki.

U finalu će se tako naći Crveni vragovi iz Manchestera i Kopljanici iz Amsterdama. Finale se igra za dva tjedan, u srijedu 24. svibnja na Friends AreniStockholmu.