Europska liga: Pobjede Rijeke i Dinama, remi Splita

Prve utakmice 4.pretkola Europske lige: Rijeka - Sheriff 1:0, Petrolul - Dinamo 1:3, Split - Torino 0:0

Ivan Tomečak i Zoran Kvržić/Foto Arsen Miletić

Nakon što je u srijedu Hajduk u Ukrajini odigrao prvu utakmicu doigravanja za ulazak u Europsku ligu sinoć su na terene izašla preostala tri naša kluba u toj fazi natjecanja. Dinamo i Rijeka upisali su pobjede, a Split je remizirao. Prvi je na scenu stupio Dinamo. Na gostovanju u Rumunjskoj odmjerili su snage s Petrolulom. „Modri“ su slavili rezultatom 3:1 te tako stvorio ogromnu prednost uoči uzvrata u Maksimiru za tjedan dana. Poveo je Dinamo u dvadeset i devetoj minuti. Jedan ubačaj iz kuta rukom je odbio Adrian Mutu, najzvučnije ime u domaćim redovima, te za suca nije bilo dileme. Pokazao je na bijelu točku, a najstrožu kaznu u pogodak je pretvorio Duje Čop. Poluvrijeme se bližilo kraju, a tada je uslijedila pogreška Dinamove obrane, dar koji Tamuz nije propustio kazniti. Na odmor se otišlo s retultatom 1:1. U nastavku je Dinamo u nekoliko navrata opasno živio. No deset minuta prije kraja susreta Pinto je uspio probiti bok i ubaciti. Najspretniji u kaznenom prostoru gostiju bio je Duje Čop. Sjajni Dinamov napadač glavom je matirao Pecanhu za veliku prednost Dinama. Momčad Zorana Mamića je tada smirila utakmicu i rutinirano je privodila kraju. A potom, nekoliko trenutaka prije posljednjeg sudčeva zvižduka „Modri podebljavaju svoje vodstvo. Pinto je srušen u izglednoj situaciji u jednoj polukontri, Alves je pocrvenio, a iz tog je slobodnog udarca Machado sjajno naciljao za veliku prednost „Modrih“ uoči uzvrata na maksimiru.

Split je potom remizirao bez pogodaka u susretu s favoriziranim Torinom. Iskusna momčad predvođena Nocerinom nije uspjela slomiti čvrsti obrambeni bedem momčadi Ivana Matića. Imao je Split čak i svoje prilike, no nedostajalo je mirnoće u završnici. Momčad Splita je u Dugopolju pokazala da se ima pravo nadati da u uzvratu u Torinu može pomrsiti račune favoriziranim Talijanima.

Na koncu ove velike Europske večeri Rijeka je na Kantridi ugostila Sheriff. Momčad Matjaža Keka pokazala je kako je kvalitetnija od Moldavskog protivnika no dugo vremena nije pronalazila način za postizanje zgoditka. Štoviše, Sheriff je nakon prekida imao nekoliko izglednih situacija. A onda je, pet minuta prije kraja susreta, jedan ubačaj Tomečaka obrana Sheriffa odbila samo da Marina Leovca koji je sjajnim udarcem savladao nemoćnog Degru na vratima gostiju za 1:0 i prednost uoči uzvrata.