EP: Hrvatska se protiv Francuske namučila za pobjedu, slijedi borba za četvrtfinale

Hrvatska - Francuska 14:11. Hrvatska je zbog gol-razlike sada u lošijoj poziciji od Srbije i Mađarske i vjerojatno će se za treće mjesto boriti sa Španjolskom

Petar Muslim/Getty Images

Europsko prvenstvo u vaterpolu

Skupina B, 3. kolo

HRVATSKA – FRANCUSKA 14:11

(5:3, 3:2, 2:3, 4:3)

Bazen: Alfréd Hajós, Budimpešta. Suci: Petar Abramović (Crna Gora) i Svjetlana Dreval (Rusija).

HRVATSKA: Pavić 6 obrana, Bukić 1, Milaković, Lončar 1, Joković 5, Buljubašić 1, Muslim 3, Bušlje, Sukno 1, Dobud 2, Šetka, Živković, Bijač. Izbornik: Ivica Tucak.

FRANCUSKA: Garsau 9 obrana, Saudadier 2, Jablonski, Khasz, Blary, Simon 3, Peisson 1, Laversanne, Marzouki, Bodegas 3, Tomašević 1, Camarasa 1, Moriame. Izbornik: Florian Bruzzo.

Igrač više: Hrvatska 13 (3), Francuska 14 (5). Peterci: Hrvatska 0 (1), Francuska -.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija puno je teže od očekivanog apsolvirala treći ispit na Europskom prvenstvu u Budimpešti. Igrači Ivice Tucka svladali su Francusku sa 14:11 i sada ih čekaju dva najteža ispita u skupini: Srbija (subota) i Mađarska (ponedjeljak). S obzirom da su Srbi deklasirali s Francuze s 11, a Mađari s pet golova razlike, u konačnom bi se raspletu moglo dogoditi da „barakude“ plate visoku cijenu zbog lošije gol-razlike.

Na početku se činilo da će za „barakude“ to biti lakši pucački trening. Premda je Muslim nakon pola minute promašio peterac, ekspresno se iskupio daljinskim pogotkom za 1:0. Nakon toga je mrežu vratara Garsaua s tri uzastopna pogotka napunio Maro Joković, no Francuze su u igri zadržali Camarasa i Bodegas.

Hrvatsku „petardu“ u prvoj četvrtini zaokružio je ponovno Muslim, da bi na 3:5 prije kratkog odmora smanjio Saudadier.

Na startu druge četvrtine strijelcima se pridružio i Nikša Dobud, a odmah u sljedećoj akciji i Luka Bukić za 7:3. Francuska je potom iskoristila igrača više i pogotkom Bodegasa smanjila na 7:4.

Punih pet minuta nakon toga nije bilo pogotka, a post je prekinuo Remi Saudadier, još jednom u situaciji kada su Francuzi imali brojčanu prednost. Njihova nada u rezultatski priključak bila je kratkog vijeka. Čim je lopta krenula s centra, Dobud je zabio za 8:5.

I početak treće četvrtine obilježila je loša realizacija, da bi nakon dvije i pol minute bez pogotka Joković dočekao dugu loptu i usamljen pred Garsauom povisio na 9:5. Francuzi su odgovorili u akciji s čak dva igrača više (isključeni su Buljubašić i Sukno), strijelac je bio Simon.

Brojna isključenja i kompaktna obrana potom su zatvorili proizvodnju hrvatskih strijelaca, što je na drugoj strani pogotkom za 9:7 kaznio Peisson. U sljedećem napadu, nakon isključenja Bukića, Pavića je odličnim udarcem zdesna probušio Simon i doveo Francusku na samo gol zaostatka. Srećom, tik prije kraja dionice, Sukno je konačno „izvukao“ jedan od svojih razornih udaraca i povisio na 10:8.

Na startu posljednje četvrtine napokon smo vidjeli i dvije konkretne, pripremljene akcije Hrvatske. Asistencije su prvo iskoristili Buljubašić, pa Lončar i prednost je začas narasla na ugodnijih 12:8. Na 12:9 smanjio je Bodegas, a onda Joković u novoj kontri zabio svoj peti pogodak na utakmici. Francuzi nisu odustali, na 13:10 nakon efektne kombinacije smanjuje Simon.

Igrača više je za povratak na četiri gola razlike iskoristio Petar Muslim, no konačnih 14:11 u završnici postavlja Tomašević.

Sada je izvjesno da će Hrvatskoj za četvrtfinale protiv Srbije ili Mađarske trebati barem bod.