Europsko prvenstvo: Španjolska sjajnom obranom stigla do remija protiv neefikasne Hrvatske (8:8)

Skupina B, 2. kolo: Hrvatska - Španjolska 8:8 (3:2, 2:2, 1:2, 2:2). Hrvatska je imala dvadesetak sekundi napada za pobjedu, no zbog snažnog presinga nije se uspjela izboriti za udarac

Sandro Sukno

Europsko prvenstvo u vaterpolu

Skupina B, 2. kolo

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 8:8 (3:2, 2:2, 1:2, 2:2).

Bazen: Alfréd Hajós, Budimpešta. Suci: Koganov (Azerbejdžan) i Naumov (Rusija).

HRVATSKA: Pavić 10 obrana, Bukić 1, Milaković, Lončar 1, Joković 3, Buljubašić, Muslim 1, Bušlje, Sukno 2, Dobud, Šetka, Živković, Bijač. Izbornik: Ivica Tucak.

ŠPANJOLSKA: Aguilar 8 obrana, Muarriz, Bustos, Roca, Molina 1, Minguell Alferez 4, Szirányi, Espanol 3, Larumbe, Fernandez, Mallarach, Garcia, Lorrio. Izbornik: Gabriel Hernández.

Igrač više: Hrvatska 15 (1), Španjolska 12 (1). Peterci: Hrvatska -, Španjolska 2 (2).

Briljantna španjolska obrana spriječila je Hrvatsku da na Europskom vaterpolskom prvenstvu u Budimpešti upiše drugu pobjedu. Brojnim ukradenim loptama i blokiranim udarcima dvostruki svjetski prvaci uspjeli su protiv izabranika Ivice Tucka iščupati bod (8:8), a aktualni olimpijski pobjednici platili su cijenu očajne realizacije igrača više (1/15).

Hrvatska je u prvom napadu povela pogotkom Sukna koji je s šest metara lijepo naciljao gornji desni kut. Dvije minute kasnije, već je 2:0. Iz identične situacije Sukno je Španjolce gurnuo u još veći zaostatak. Probudili su se tada i suparnički pucači pa je Espanol smanjio na 2:1. U sljedećem napadu, Španjolci se potpuno vraćaju u igru. Nakon asistencije s desne strane, Minguell Alferez riješio se Sukna i pogodio iz blizine.

Hrvatsku u vodstvo vraća Luka Bukić tri minute prije kraja prve četvrtine snažnim udarcem slijeva.

U drugoj četvrtini prvi zabijaju Španjolci. Minguell je nakon kontre ostao usamljen pred Pavićem i ponovno poravnao rezultat.

Nakon poduže apstitencije i nekoliko neiskorištenih situacija s igračem više, Hrvatska se na 4:3 otisnula na polovici druge četvrtine. Loptu je na lijevoj strani primio Muslim i probušio Aguilara iz slične pozicije kao ranije Bukić. Vodstvo, nažalost, nije potrajalo predugo jer se Minguell u sljedećoj akciji nakon velike gužve pred Pavićem sjajno snašao i rukom gurnuo loptu u mrežu.

Tik prije odmora, u strijelce se upisao Maro Joković, kapitaliziravši brojčanu nadmoć za vodstvo od 5:4 na poluvremenu.

Na početku treće četvrtine Španjolce je pomazila sreća. Lončar je na centarskoj poziciji lijepo prihvatio loptu pa iz okreta pogodio gredu. Nažalost, umjesto da bude 6:4, Španjolci su vratili na 5:5 iz lijepo skrojene akcije koju je udarcem s daljine za svoj četvrti gol zaključio raspucani Minguell.

Odgovor je stigao ekspresno, Aguilarovu mrežu ponovno je za 6:5 rasparao Joković. Moglo je ubrzo biti i plus dva, no „barakude“ su dvaput u istom napadu propustile iskoristiti igrača više.

Po već viđenom predlošku, Španjolci su neefikasnost ponovno kaznili, ovog puta preko izborenog peterca koji je realizirao Espanol. U posljednjim sekundama prije isteka treće četvrtine, Hrvatsku je s dvije sjajne obrane spasio Josip Pavić.

Posljednja dionica ponovno je otvorena promašenim zicerom; Bušlje je u situaciji s igračem više pucao točno u Aguilara. Na drugoj strani, Španjolskoj je dosuđen novi peterac koji je za prvo vodstvo Hernándezove momčadi na utakmici opet iskoristio Espanol. Hrvatska je nakon toga ostala bez Nikše Dobuda koji je zaradio treće isključenje i priuštio si odlazak na tribine.

Pet minuta prije kraja, odgovornost ponovno preuzima Joković koji je vratio na 7:7 nakon što se njegov udarac od vratnice i Aguilarove glave odbio u mrežu.

Hrvatsku u vodstvo nakon sjajne akcije vraća Luka Lončar. Šetka ga je pronašao u sredini, a on se oslobodio čuvara i smireno poslao loptu iza španjolskog vratara. Dvije minute prije kraja, Molina sličnim receptom poravnava na, pokazalo se, konačnih 8:8.

U dramatičnoj posljednoj minuti Tuckovi puleni prvo nisu iskoristili igrača više, da bi nakon toga Španjolci neprecizno pucali iz daljine, što je Hrvatskoj ostavilo 20-ak sekundi napada za pobjedu. Ipak, snažan presing suparnika nije im dopustio da upute udarac prema golu i završilo je bez pobjednika.