FIFA utakmicu Francuska – Hrvatska uvrstila među pet najljepših polufinala u povijesti svjetskih prvenstava

Na popisu najboljih polufinala još su: Mađarska - Urugvaj 4:2 (1954.), Engleska - Portugal 2:1 (1966.), Italija - Zapadna Njemačka 4:3 (1970.) i Zapadna Njemačka - Francuska 5:4-11m (3:3, 1982.)

Getty Images

Svjetska nogometna federacija (FIFA) odabrala je pet najboljih polufinala svjetskih prvenstava, a među njima svoje mjesto našla je i Hrvatska. Naime, FIFA je na svoju listu uvrstila i ogled Francuska – Hrvatska iz 1998. godine.

FIFA je tu utakmicu upisala ovako:

Domaćin Francuska je odgovorio mnogim kritičarima ulaskom među četiri najbolje ekipe. Jako talentirana momčad Hrvatske, koja je prvi put igrala na Svjetskom prvenstvu nakon raspada Jugoslavije, povela je u prvoj minuti pogotkom Davora Šukera. Ipak, Francuzi su odgovorili minutu kasnije golom Liliana Thurama, kojem je to bio prvi gol za reprezentaciju.

Thuram je zatim zabio i drugi gol volejem, pao je na koljena i prstom pokazao na svoju glavu sugeriravši kako nije mogao biti bolji tajming. FIFA tvrdi da je jedini gorak detalja finala bilo simuliranje Slavena Bilića zbog čega je isključen Laurent Blanc kojem je to bio prvi crveni karton. Zbog tog kartona Blanc je propustio finale i pobjedu nad Brazilom 3:0.

Na popisu najboljih polufinala još su: Mađarska – Urugvaj 4:2 (1954.), Engleska – Portugal 2:1 (1966.), Italija – Zapadna Njemačka 4:3 (1970.) i Zapadna Njemačka – Francuska 5:4-11m (3:3, 1982.).